OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sitenin Hiti Kaç?

Türk webmaster forumlarından önde gelen bir tanesine arada uğrar neler olup bitiyor diye bakarım.

Webmasterların önemli bir çoğunluğu, site alırken, site satarken, sitelerini tanıtırken, online reklam almaya çalışırken hep “hit” kelimesinin geçtiği cümleler kuruyorlar. Yıllardır bu değişmedi. Birkaç örnek;

 • “Hitin Kaç?”
 • “Hitim şu kadar…”
 • “Satıştan sonra hit düşmeme garantili.”
 • “Hitli, kelepir, 1 liradan site.”
 • “Hiti arttırırsan anlaşırız.”
 • “Hiti X’den fazla olan sitelere reklam veriyoruz.”
 • “Hit başına Y kuruşa reklam alınır.”

İnternet girişimcilerinin çok önemli bir kısmının tek hedefi “hit arttırmak” olan bir ülkede “online reklamcılık sektörü neden gelişmiyor?” konusunu tartışmamız, Anadolu’dan henüz gelmiş ve İstanbul’da Üniversite’ye başlamış bir öğrencinin, Felsefeye Giriş dersinde felsefe tartışmasına benzer.

Reklamverenin tek sorusu Sitenin Hiti Kaç? olduğu bir ülkede;

 • Önde gelen gazetelere: “Sizin site haber sitesi mi, çıplak hatun galeri sitesi mi?”
 • İçerik bloglarına: “Yazıda henüz iki satır okumadan sayfa neden refresh yapıyor?”
 • Video sitelerine: “Rus erotik kızların olduğu şakalardan başka videolarınız var mı?”
 • Dizi sitelerine: “İstemeden reklama tıklatma doktorası nerede yapabilirim?”

tarzı sorular sorsak, haksızlık etmiş oluruz…

Hepinize bol hitli günler diliyorum.

P.S. 1 ROI, Ölçümlenebilir reklam/pazarlama, vs gibi gereksiz ve işinize yaramayacak konulara girip kafanızı şişirmiyorum.

P.S. 2 Foto Kredi: Antalya, Foto Konusu: Antalya’da Sezon Erken Açıldı.

P.S. 3 “Antalya’da Sezon Erken Açıldı” konulu foto hit arttırmak amaçlı kullanılmıştır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(15)
  1. Hiti fena değil, ama bu yazıdaki tarz fotolar kullanarak hiti arttıracağımı düşünüyorum :) Belki birgün, “Hitli Genel Blog” başlığı ile satışa koyarım siteyi :)

 1. Nitelikli, gerçekten kullanıcının keyifli vakit geçirdiği istediğini bulduğu ve çileden çıkaran pop-up pencereleri ile karşılaşmak istemediği siteler oluşturmak ve bunlara reklam vermek kimseye cazip gelmiyor. “Hitin varsa reklam, yoksa hava alırsın” mantığı.

 2. Reklamveren tarafında olduğum için ben de dediğiniz siteleri sıkça takip ediyorum. Bir çok webmaster kısa yoldan parayı kazanma düşünde :) Malesef bir çok reklamveren de, reklamı ne kadar etkili yerlere verdiği konusunda çok bilgisiz. Reklam sektörünün doğru şekilde gelişmesi açısından reklamverenler de bilinçlenmeli.

 3. Çok yerinde bir eleştiri Ahmet. Gülerek okudum yazıyı ve resmi görünce gözüm “sezonu erken açan rus lolitalar – Galeri için tıklayınız” linkini aradı. Neyse ki sonra ciddi bir blogda olduğumu hatırladım da yeni bir sekmede 3-5 yüksek hitli gazete sitesi açtım ;)

  Bence öyle böyle, bata çıka, eloğluna baka baka da olsa bunu da öğrenecek Türk interneti.

  Terapi.com’dan sahibinden.com performansı bekleyen, ama hitiniz azmış aaaa diyen psikolog gördüm ben :) Şaşırmıyorum artık hiçbir şeye.

 4. İlk olarak kafamız hep üçkaata çalıştığı için daha e-reklamda çok bekleriz. Reklam verenin de yayıncının da samimi olması gerekir ilk etapta. Teşekkürler yine güzel yazı için…

 5. ben web site yapmaya meraklı bir kullanıcıyım. 1 haftadır site tarzlarına bakıyorum takıldıgım şey. sizin siteniz gibi sade görünümlü konu başlıkları olan siteler. bilmediğim şey bu bir web site programı ile yapılan sitemi ;? yoksa blog sitelerinden birisimi. bu tarz çok hoşuma gitti. lütfen yardımcı olurmusunuz…

  1. eyup, bu ve buna benzer sitelere blog diyoruz. Bu blog ve milyonlarca blog http://wordpress.org adlı ücretsiz bir blog altyapısı kullanıyor.

   WordPress için yapılmış sayısız ücretli ve ücretsiz tema var.

   WordPress + beğendiğin bir tema ile başlayabilirsin.

   Başarılar

 6. Oldukça güzel bir konuya değinmişsiniz aslında.Bence bu giderek büyüyen bir pazarda herkesin bu konuda söz sahibi olması ile başlayan bir süreç.Yani ne kadar internet kullanan insan varsa bunlar zamanla “benimde bir sitem” olsun ile yola çıkıyor ve sonra herkes “sosyal medya uzmanı” olup çıkıyor (: