Soru & Cevap 1 CEVAPLAR

Soru & Cevap serimizin birinci turundaki soruların cevapları:

Soru 1 (Erhan): Masa başında ancak kendi yağında kavrulacak kadar işler yapan, cesaretini ve yaratıcılığını bir türlü ateşleyemeyen bir bilişim elemanı ne yapar da girişimci sıfatına sahip olur? Başka bir şehirde, başka bir ülkede yeni bir hayata başlar, başarılı olur?

Sevgili Erhan, burada en önemli konu senin yapacaklarına inanman. İyi bir girişimci olabilmenin birçok ön şartı olabilir ancak en önemlisi kendine güven ve başaracağına inanmaktır. Risk almak her zaman gereklidir ancak riskin dozu da önemlidir.

Eğer izlemediysen girişimcilik üzerine verdiğim konferans videomu izlemeni tavsiye ederim. Bu konular üzerinde konuştuk orada uzunca.

Soru 2 (Selim): Amerikada yada başka ülkelerde yapılmış denenmiş yada beta durumda olan projelere(özellikle e-ticaret ile ilgili olanlar) hangi kanallardan ulaşabiliriz? türkiye de uygulamak istersek(örn:gittigidiyor) nelere dikkat etmek gerekir?

Selim, eticaret sektöründe büyük ve göze batmaya başlayan projeleri sektörel dergiler, konferanslar ve bloglardan takip edebilirsin. Internet Retailer ve Practical Ecommerce sektörün önde gelen iki dergi/web sitesidir.

Internet Retailer’ın Amerika’da fuarları da olmakta, ve bu fuarlarda sektörün önde gelen isimleri ve eticaret site sahipleri bir araya gelmektedir.

Ancak bloglarda ve haber sitelerinde olup bitenleri herkes takip etmekte. Gerçek anlamda olup bitenleri, yeni projeleri ve çok sıcak haberleri ancak birebir bağlantılar ve network ile sağlayabilirsin.

Bu tarz projeleri Türkiye’de uygulamak istersek nelere dikkat etmeliyiz demişsin. Çok güzel bir noktaya değinmişsin. Amerika’da tutmuş bir projenin Türkiye’de ya da başka bir ülkede tutma garantisi yoktur.

Ben bu konuda ilk olarak içgüdü diyorum. Amerika’da yeni başarılı olmaya başlayan bir proje gördüğüm an bana 6. hissim bu Türkiye’de tutar ya da tutmaz diyebiliyor. En önemli iki etken: Dil ve kültürel farklılıklar. Projeyi bu iki açıdan ele almak gerekiyor. Eğer bu site Türkçe dilinde olsa aynı başarıyı yakalar mı ve Türk kültürü bu projeye sıcak bakar mı.

Tekrar belirtmek istiyorum ki Amerika’da tutmuş bir projenin Türkiye’de de tutacak diye bir garantisi yok. Craigslist’in Türkiye uygulamasında bir örnekle bunu anlatmıştım.

Soru 3 (Ali Barçın): Bizler burayı takip ediyoruz, peki ya sizin takip ettiğiniz bloglar/siteler neler?

Hepsini yazmaya kalksam çok ciddi vakit alır, ilk aklıma gelenleri hemen yazayım (ilk aklıma geliyorlarsa bana göre en önemli sitelerdir):

Günlük girdiğim sanırım bunun 3-4 katı site vardır, ancak ilk aklıma gelenler bunlar.

Soru 4 (Ali Barçın): Türkiye’nin eticaret konusunda yolun çok daha başında olduğunu tespit etmenize rağmen, neden Türkiye’ye dönüp uzmanlık alanınız olan bu işi yaparak bu pastadan pay kapmayı denemiyorsunuz? (Amerika’daki mevcut projelerinizden haberdarım ancak Türkiye’de böyle bir girişiminiz yok diye biliyorum.)

Şimdilik Amerika’da kurulu bir düzenim var, kesin dönüş anlamında bir planım yok, ancak Türkiye ile ilgili birçok proje önümüzdeki yıl planlarımızda konuşuyoruz.

Pastadan pay konusuna gelince, maddi anlamda düşünürsek Amerika’daki projelerin getirisi çok daha yüksek, benim için Türkçe bir proje ya da Türklere yönelik bir proje yapmamdaki en büyük motivasyon duygusal anlamlarda olabilir.

Bizim gibi yurtdışında yaşayan insanların hep aklının bir köşesinde birgün ülkesine dönüp başarılı işlere imza atmak vardır. Ancak şimdilik buralarda elimizden geldiğince ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etmeye çalışıyoruz.

Soru 5 (Ali Barçın): Bugüne kadar internetten sağlanan kazançlar arasında sizi en şaşırtanı ne oldu?

Üstünde Meryem Ana’nın silüeti olan bir kızarmış ekmek parçasının eBay’de açık arttırmada $22,000’a kadar yükselmesi beni gerçekten şaşırtmıştı :)

Soru 6 (Ali Barçın): Bugüne kadar internette kesin tutar dediğiniz ama ömrünün çok kısa sürdüğü bir proje (Sizin ya da başkasının) oldu mu?

Oldu, ismini veremeyeceğim bir proje. Tanıdığım birinin eBay’e rakip olarak başlattığı bir açık arttırma sitesi idi. eBay’i geçemeyeceğini en baştan itibaren biliyorduk ancak hedeflediği pazar paylarını alacağını ve başarılı olacağını düşünüyordum. Ancak çok kısa süren bir ömrü oldu (birçok nedenden dolayı).

Soru 7 (Ahmet): paypal şu anda türkiye de etkin bir şekilde kullanılmıyor.yakın zamanda bir türk bankasını paypal ile bir ortaklığı olacak.tabii bu da paypal kullanımının artmasına neden olacak.türkiye de e ticarette neleri değiştirir.bundan nasıl kazançlı çıkabiliriz.

Türkiye’de hali hazırda başarılı ve çok kullanıcısı olan shopping cart sistemlerine paypal plugin yazan parayı toplar :)

Ben paypal konusunda hem pozitif hem negatif düşüncelere sahibim, belki ayrıntılı bir yazı ile paypal konusuna girerim, çünkü çok uzun sürer şimdi yazarsam.

Bence en önemli faktör Türkiye’deki birçok freelancer’ın dünyaya daha çok açılmasını sağlamak olacak. Benim çevremde bildiğim birçok teknoloji şirketi sahibi arkadaşım sadece ve sadece paypal ile ödeme yapıyor freelancer’larına. Bu durumda Türkiye’de Anadolu’nun bir köşesinde evinden çalışan bir freelancer arkadaşımız bile dünyanın önde gelen firmalarına proje yapıp, fatura kesip, ödeme alabilecek.

Bunun yanısıra ufak ölçekli birçok girişimci e-ticarete girebilecek. Çünkü bir merchant hesabı açmak birçok prosedür isteyen birşey, ancak internet girişimcisi sitesini paypal ile yaklaşık 5dk içinde alışveriş yapılabilen bir site haline getirebilecek.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(6)