sosyal-medya-takibi-fail

Sosyal Medya Takibi Nasıl Yapılmaz

Sosyal medya takibi (social media monitoring) son zamanların popüler konularından birisi. Özellikle 2010’da social media monitoring üzerine servisler ve araçlar sunan birçok startup ismi duyuyoruz.

Sosyal medya takibi ve önemi, bir markanın sosyal medyada nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlatan bir yazı içinde ufak bir bölüm olabilir. Ancak sadece sosyal medya takibi üzerine bile saatlerce tartışıp, onlarca yazı yazabiliriz.

Bu yazım uzun bir sosyal medya takibi yazısı olmayacak. Sosyal medya takibi nasıl YAPILMAZ’a ufak bir örnek olacak.

Sosyal Medya Takibi Nasıl Yapılmaz – Case Study

8 Eylül’de FriendFeed’de aşağıda screenshot’ını gördüğünüz bir paylaşım yaptım.

Sosyal Medya Takibi Örneği

Paylaşımım çok basitti:

Ne zamandir Turkce bir roman okumamistim. Cok huzurlu hissettim 2 gunde Elif Safak’in Ask’ini bitirince. Turkiye’ye bu gelisime yeni kitaplar almak istiyorum. Ozellikle yenilerden tavsiye edeceginiz romanlar var mi?

Bu üç cümlelik paylaşımda özellikle koyu renk yaptığım 4 kelime var:

almak istiyorum & tavsiye edeceğiniz

Sizce burada benim bir sosyal medya kullanıcısı olarak commercial intent‘im ne?

Commercial Intent (short for commercial intention) = Ticari Amaç, Niyet, Maksat, Gaye (ya da nasıl tam çevriliyorsa)

Sorunun cevabı 100%. Yani 100% potansiyel müşteriyim.

Ve ne kadar üzücü ki hiçbir online kitapçı böyle potansiyel bir müşterinin soyal medyada paylaştığı, bütün dünyaya duyurduğu, “Kitap Almak İstiyorum !!!” haykırışını duymadı ve beni müşterileri yapamadı.

Buradaki örnek internet kitapçıları üzerine, ama her sektörde birçok firma bu hatayı yapıyor.

Sosyal medya takibi için ajanslara bütçe ayırabilirsiniz, süslü süslü grafikli raporları üst yönetime sunabilirsiniz, birçok yazılıma her ay para harcayabilirsiniz, “Geçen ay markamız sosyal medyada şu kadar kez geçti” diye hava atabilirsiniz.

Ancak ayağınıza gelmiş potansiyel müşteriye kapınızı açıp, içeri buyur etmezseniz hepsi nafile.

Hangi firmayı, hangi markayı temsil ederseniz edin, bu çok basit örnekteki hatayı siz siz olun tekrarlamayın.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(16)
  1. Serbay hatırlıyorum bu yazını, hatta sanırım FF’de ya da Skype’da konuşmuştuk üstüne. Eline sağlık.

 1. Ahmet bey, yazınız içiniz için teşekkür ederim.
  Kelime bazlı sostal medya takibi yapan servisler de benim son zamanlarda ilgilendiğim bir konu. O yüzden yazınızı bir çırpıda bitirdim yalnız, halâ “nasıl yapılmayacağı” konusunda bir yanıt bulamadım.
  Yazınızın ulaştığı sonuç, daha çok “Beni kaçırdınız, demek ki takip etmiyorsunuz” gibi göründü bana.
  Benim beklentim ise, neyin yanlış yapıldığına dairdi.
  Kolay gelsin.

  1. “Yazınızın ulaştığı sonuç, daha çok “Beni kaçırdınız, demek ki takip etmiyorsunuz” gibi göründü bana.”

   Evet tam belirttiğiniz sonucu anlatmak istedim.

   “Benim beklentim ise, neyin yanlış yapıldığına dairdi.”

   Yanlış yapılan sosyal medya takibi yapılmaması ya da yapıldığı halde harekete geçip, potansiyel müşterileri müşteriye çevirememesi.

   Umarım açıklayıcı olmuştur.

 2. google efendi bu iş için Güncellemeler diye bir arama tipi geliştirdi aslında ama kimler kullanıyor ki ? hatta belirtilen anahtar kelime için yeni bir güncelleme söz konusu olduğunda mail bile atıyor :)

 3. konuyla ilgili internet ve sosyal medya takip sektörünün içerisinden bir insight vermem gerekirse. bir çok firma yazında bahsettiğin şekilde sosyal medya takibini “hakkımda ne yazıldı” ve “ne konuşuldu” şeklinde kullanıyor. ancak, internet ve sosyal medya takip programımız BoomSonar ‘ı kullanan bir çok firma bunu ilk etapta, yani doğrudan dinleme aşamasında yapıyor. ancak, markalar bizim yönlendirmelerimiz ve ürünü kullandıkça görüyor ki, buradan satışa ve müşteri ilişkileri entegrasyonuna yönelik bir çok konuda aksiyon alabiliyorlar. Aslında her konuda olduğu gibi bu konuda da bir geçiş süreci yaşanıyor. Şu an onlarca müşterimiz bahsettiğin şekilde müşterilere dönüş ve satışa yönlendirme olarak programı kullanıyor. Ancak, bu küçük bir yüzde ve şunu açıkça söyleyebilirim ki, bir çok müşterimiz de henüz bunu yapmıyor, çünkü tam anlamıyla bunu hazır değil. Bunda markaların interneti hala iletişim ve pazarlama konusunda web sitelerinden ve tıklamalar üzerinden dönen bir mecra olarak algılaması yatıyor. Bu konuda vizyon sunduğumuz bir çok marka “harika ama henüz hazır değiliz” ya da “bütçemiz yok” şeklinde dönüşlerle geliyor. Ancak, bizim öngörümüz 2011 yılı içinde bu konuda ciddi bir patlama yaşanacağı yönünde. Çünkü, markalar rakipleri kullandıkça, kendi kendilerine bunları talep etmeye başlıyor. Özellikle son 5-6 ayda bu konuda inanılmaz bir hareketlenme var.

 4. Aslında sanırım “Geçen ay markamız sosyal medyada şu kadar kez geçti” tesellisi genel bir sorun.
  Örneğin seçime 2 ay kalmış, ben twitter’a gireli de 2 hafta oldu, sadece 1 tek partinin Ankara il başkanlığı beni izlemeye almış. Halbuki ne kadar kişiyi takip ederlerse o kadar o kişilerin ana sayfalarında kendi paylaşımları çıkacak. Siyaset bile, sadece tweetliyor, sonra “Geçen ay markamız sosyal/partimiz medyada şu kadar kez geçti” bundan etkili sonuç alınmaz.

 5. ingilizce iktisat birinci sınıf öğrencisiyim. bu işlerin çoook çok başında olduğumu biliyorum. bugün fark ettim sitenizi ve neredeyse 10 a yakın yazınızı okudum yarın sabah erkenden dersim olmasına rağmen. ve gerçekten etkilendim. bölümü bırakmayı bile düşünürken burada tekrar cesaretlendim ve kendime olan güvenim yerine geldi. bana ne kadar büyük bir iyilik yaptığınızı bilemezsiniz gerçekten :D sizi takip etmeyi sürdüreceğim. saygılar.

  bu arada, yazınız baya bi eski ama hala kitap tavsiyesi isterseniz size şiddetle oğuz atay-tehlikeli oyunlar, oğuz atay- tutunamayanlar, murat uyurkulak-tol , hakan günday-piç gibi kitapları öneririm. elif şakak’ın aslında pek bi olayı olmadığını göreceksiniz :D