Steve Jobs ve Apple Başarı Öyküsü

Steve Jobs, ailesinin garajında Steve Wozniak ile birlikte kurduğu Apple dünya markasının kurucu ortağı ve CEO’su bildiğiniz gibi. Yıllarca Apple’ın medyadaki yüzü, en genç milyoner olan Amerikalılardan birisi ve daha birçok ünvanı olan yaratıcı bir adam.

Ancak bu hafta okumaya başladığım iCon Steve Jobs: The Greatest Second Act in the History of Business adlı kitapta Jobs’ın bilmediğim birçok yönünü öğrendim.

steve-jobs.jpgÜnversiteyi ilk senesinde terk ettikten sonra çok genç yaşta iş hayatına giren Steve Jobs’ın başarı dolu öyküsünde benim bilmediğim ve çok fazla ders çıkarttığım birçok başarısızlık ve hatalar olduğunu gördüm.

Bir Zen Budizm üyesi/takipçisi olan Jobs’ın gençlik yıllarında Hindistan’a giderek özünü aramaya yönelik yaşadığı maceradan, Atari’de başlayan profesyonel iş hayatına kadar birçok farklı yönünü öğrendim. Commodore henüz Apple şirketi kurulum aşamasında iken nasıl Apple’ı satın almak istedi ve bu anlaşma gerçekleşmedi kısmını okurken bir anda eğer Apple satılmış olsaydı çocukluk yıllarımızın kahramanı Commodore kimbilir şu anda ne durumda olurdu diye düşünmeden de edemedim.

Bu kitapta Steve Jobs’ın teknik bilgisinden ziyade farklı bir işadamı kimliği ve pazarlamacı olarak yeteneklerine değinilmiş. Pazarlama Güncesi sahibi Cengiz Çatalkaya Apple’ın Xerox Araştırma merkezinden esinlenmesi konusunu İnovasyon ve Pazarlama boyutları ile inceleyen başarılı bir yazı yazmış.

Bu video Steve Jobs’ın 2005 yılında Stanford Üniversitesi Mezuniyet töreninde yaptığı konuşma. Birçok açıdan çok önemli noktalar içeren, belki tonu ve hazırlanışı itibari ile çok motive edici olmasa da beni gerçekten etkilemiş bir konuşmadır.

Steve Jobs bir dünya markası olan Apple’ın kurucu ortağı olmasının yanı sıra hayatını inovasyon ve çağ atlatacak ürünler yaratmaya adamış zeki bir insan. iPod ve bu ay Amerika’da piyasaya çıkan iPhone ile Macintosh’un yakaladığı başarıyı farklı platformlarda Apple’a tekrar yaşatıyor.Büyük hayaller kuran ve inandığı bu hayalleri gerçekleştirmek için çok çalışıp dünyada tanınan, lise mezunu bir insanın derslerle dolu başarı öyküsü bu kitap. Şiddetle tavsiye ederim.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(6)
 1. stave jobs’un bütün söyledikleri doğruydu ama beni en çok etkileyen şey her yaptığını yaşamının son günüymüş gibi kabul etmesi…

  kitabın türkçeleştirilmiş hali var mı acaba ??????

 2. 2 Aralık 2008 ve sabahın 5:15′ i Endüstriyel tasarım bölümünde Tasarım yönetimi dersim için hazırlamaya çalıştığım ödev çin araştırma yaparken karşılaştığım bu video da benim için bir noktadır,hissettiim ve inandığım herşeyi güzelbir konuşma olarak karşıma çıkması sevindirici! Özellikle aç kal… çılgın kal…
  Gerçekten birçırpıda söylenebilcek iki sözcük değil… Nedim bey’e verdiği ödev için teşekkürler… ve APPle;Steve Jobs’a
  Var olmayla ölümü konumlandırışı, yasadığı hayat için…
  H.Kahan TOY

 3. anlattıgı ve ınandıgı degerlerın altında kader kavramı yatmaktadır.Fazlasıyla saçma bulmakla birlikte onun bu basarsını dıger ınsanlardan daha ustun bır zekaya sahıp olmasına veya herhangı bır farklılıga baglamak cok yanlıs yalnızca ilgi duydugu seyin farkına erken varması ve uzerıne gıtmesıdır hıkayesının kalan kısmı yasamın getırısıdır…Bana olaganustu gelen bır basarısı yok acıkcası bırazda duygusal buldum kendısını kendı hayat hıkayesı konusunda ..KENDINI FARKLI VE ESSIZ DUSUNMEK COK YANLISTIR BU DUNYADA HERSEYIN OLDUGU GIBI INSANLARINA RUH VE ZIHIN IKIZLERI MEVCUTTUR HER ULKEDE YUZLERCE GENC VAR ONUN GIBI FAKAT KACI ONUN KADAR SANSLI ????????????