tembellik

Tembellik

Hepimizin aradığı şey başarının sihirli reçetesi. Bu sihirli reçetenin içinde birçok farklı bileşen var.

Girişimci olmak isteyen ve henüz yolun başında birçok kişiyle tanıştım bugüne kadar. Ya da kendi işini yapıp bir türlü hedeflediği başarıyı yakalayamayan insanları dinledim.

Hepsinin olmasa da, çoğunun ortak bir özelliği var, bu da; tembellik.

Uzun bir blog yazısı ile vaktinizi almaktansa, direk sonuca geçiyorum.

Tanıştığım birçok girişimci ve girişimci adayı iyi konuşuyor, motive durumda ve çok heyecanlı. Ama iş yapmaya, yani çalışmaya geldiğinde 10 kişiden 9’u tembel.

Çevrenize ne kadar yoğun çalıştığınız yalanını söyleyebilirsiniz. Ancak gece başınızı yastığınıza koyduğunuzda ve kendinizle başbaşa kaldığınızda lütfen şu soruyu kendinize sorun:

Gerçekten yeterince çalışıyor muyum?

Günde 10 saat ofiste bulunmak çok çalışmak demek değildir.

Eğer tembel olduğunuzu düşünüyorsanız ve bu durumu düzeltmeye yönelik bir çabanız yoksa, girişimcilik kesinlikle size göre değil, buna emin olabilirsiniz.

Bu soruya vereceğiniz dürüst cevap, belki de bugün tembelliğin ve verimli çalışmamanın ciddi bir sorun olduğunu kabul edip, bu sorunu çözmeniz için ilk adımı atmanızı sağlayacak.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(14)
 1. pekii teşekkür ederim gerçekten güzel bir tespit, tembelliğim ve verimli çalışmanın ciddi bir problem olduğunu kabulleniyorum, fakat tembellikten nasıl kurtulunur benim aradığım cevap bu?

 2. Güzel bir konu:Tembellik aşılamadığında,algılarda bozulma,yaşam ritüellerinde
  sapmalar,boşvermişlik,en kötüsü de bilinç altına sinsice yerleşen algılama
  bozukluklarının,ruhsal kırılmaların temelleri atılmaktadır.
  Bu ise kişiliklerde; ‘bu kadar çok çalışmaktayım,hala başarı
  çizgisini yakalayamadım. Ben çok şansızım,kısmetim kapalı,nasipsizim.vs.’
  sanrılarına (sanki haklıymış,bu mazeretinin gerçek olduğuna kanaat getirme
  zannının doğruluğuna inanmayı tercih vb.) sarılma sendromunun-bir nevi hastalık, başlamasına yol açmakta…
  Özetle,tembellik adeta bir “yaşam biçimi/şekli” ne dönüşmektedir…
  Doğal olarak da; beynin “duygu algılama reseptörlerinin (dış dünyadaki imajlar,
  okunanlar ve özellikle bizzat yaşanan tecrübeler vb. nin tespitlerini yapan
  ilk istasyon) belirlemeleri, beynin karar ve uygulama merkezine iletildiğinde,
  devreye bilinç altına yerleşmiş “sarılma sendromu” girmektedir.
  VE kişiye AYNI ritüellerini sürdürme komutları verilmektedir…
  Bunu aşmanın tek yolu,uzman (psikoloji,psikiyatrii,sağlıkla-sporla,aileye
  daha fazla zaman ayırmakla, yan hobiler oluşturmakla vb.) desteği alınmasıdır…
  Konunun ayrıca,iş aleminin çalışma,başarılı olma vs. kuralları paralelinde ele
  alınmasının da yararlı olacağını düşünüyorum…

  Sevgi ve Saygılarımla

 3. Yakup Bey,

  Ahmet Bey’in “Başarmak için ilk adım” adlı yazısını okursanız bu sizin için bir başlangıç olacaktır. Hedefleri belirlemek ardından harekete geçmek gerekiyor. Diğer bir adımda hedeflerinizin önündeki engelleri nasıl aşacağınız üzerinde çalışıp çaba sarf ederseniz eminim tembellikten kurtulabilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz hedefleriniz için bir yol haritası çizmeniz ve biran önce harekete geçmek sizin için en iyisi olacaktır.

  Çağımızın diğer bir rahatsızlığı da “atalet”. Çoğumuzun bir fikri var, bu konuda oldukça heyecanlıyız ve neyi nasıl yapacağımızı bildiğimiz halde iş çalışmaya geldiğinde , en küçük bir aksaklıkta kendimizi çaresiz hissedip çalışmayı bırakıyoruz. Bu konuda bazı yazarların kitapları mevcut. Atalet konusunu ele almış ve çözüm önerileri sunmuş kitapları okumakla başlayabilir yada negatif vizyonlarımızdan kurtulmanın yollarını arayıp kendimize yeni yol haritaları çizmekle başlayabiliriz.Kişisel gelişimimiz açısından bu konuda mutlaka birşeyler yapmamız şart diye düşünüyorum.

  Ahmet Bey,

  Böyle bir konuda kısa ve öz bir anlatımla çok şeyler anlatmışsınız. Umarım insanlar bu konuda birşeyler yapmak için bir adım atmayı başarabilirler.

  Bu arada Mind Map ile yazınızı dört gözle bekliyorum. :)

 4. Tembelliğin ölçüsünün kişiden kişiye değiştiğine inanıyorum. Kimisi günde 16 saat çalışır ve bu çalışmasını yeterli bulmaz, kimiside 8 saatlik bir çalışmasını bile çok bulur. İyi bir bir girişimcinin rahatlıktan fedakarlık göstermesi gerekir…

 5. Bireysel motivasyon ve bireysel disiplin girişimcilerin kendilerine dair kazanmaları gereken ilk yeteneklerden. Elbette çalışanların da buna dikkat etmesi gerekiyor ama onlar en azından disiplinsizliği zorunlulukla, motivasyonsuzluğu takım motivasyonuyla örtbas edebiliyorlar.

  Girişimcilerse kabak gibi ortada.

 6. Tembelliğin karakteristik bir özellik olduğunu düşünüyor ve gerektiğinde uzman destek alınarak çözülmesi gereken bir problem olarak görüyorum, iş hayatı açısından değerlendirdiğimizde de, görüyoruz ki başarılı iş adamları genel olarak ortalamanın üstünde çalışkanlık gösteriyor zamanlarını işlerine adıyor ve pek çok şeyden fedakarlık gösteriyorlar.

 7. Mümin Sekman’ın “Her Şey Seninle Başlar” kitabında bahsettiği ATALET aslında burda bahsedilen. Yazı girişindeki fotograf konunun güzel bir özeti görünür bir yere asarak, atalete düşüldüğünde göz çarpmak lazım:).

 8. fakat bendede tam tersi bi okadar çalışma problemi var, problem diyorum çünkü bedensel olarak ve düşünce olarak iş düşünmeden yapamıyorum, Bunun çaresi varmı?:)

 9. Güzel yazınız için teşekkürler. Devamlı takipçilerinizdim. Affiliate marketing alanında abd de bulunan birisi olarak Türkiyedeki affiliate/online pazarlamacılardan bu alanda daha bilgili olduğunuzu biliyorum. Özellikle Türkçe blogunuzda traffic vance ve diğer ppv networklerinden tecrübe ettiğiniz bilgileri paylaşırsanız çok memnun kalacagız. Türkiyede bu konuda ciddi bir kitle var ve bu kitle ne yapacagını tam olarak bilmiyor. (eksik bilgi dolayısıyla). Açıkçası sizin gibi üstadlarında bu çorbada tuzunun olmasını çok isteriz. Kolay gelsin.

 10. Bende çalışma sorunu var.Başarmak o kadar istek duyorum ki bazen çok sinerleniyorum.Ama o kadar başarı ararken hep daha çok başarız oluyorum.

 11. Tembelliği yenmek isteyen arkadaşlara önerilerim, öncelikle önemli projeler ve hedeflerinizi başarabilmeniz için idealleriniz olmalı ve yaşam biçiminiz düzgün olmalı. Kişinin inancı dini hayatı ne kadar iyi olursa bir şeyi başardığında manevi yardımı hissettiğini düşünecek ve her başarısı onu dahada motive edecektir. Her başarının arkasından hemen acelece maddi bir kazanç beklemeyeceksiniz ki çabuk pes etmeyesiniz, çalışacaksınız azda olsa kazansanız işinizi sürdürmekte sebat edeceksiniz, gelecekte çoluğunuz çocugunuz o işi devam ettirmek istediğinde işleriniz dahada büyüyebilir, koç gibi ve bugün bir çogunun çocugunun devam ettirip büyüttüğü büyük işletmeler gibi bu işin kaymağını çocuklarınız torunlarınızda yiyebilir. Bu takdiri ilahidir. Her zaman şükür etmelisiniz.

 12. “Devler gibi işler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım” sözünü çok severim. Sizinde dediğiniz gibi tembellik ve tembellik aşılması gereken konu bu.