Turplar Vadisi Google

Turplar Vadisi Pusu – Başarılı Bir Viral Video Hikayesi

Son günlerde sosyal medyada Turplar Vadisi Pusu adlı bir video sıkça paylaşılıyor. Hatta birçok gazetede haberi bile yapıldı.

İzlemeyenler için iki bölüm halinde paylaşılmış “Turplar Vadisi Pusu” adlı videoyu aşağıda paylaşıyorum. Hemen ardından bu viral videonun başarı hikayesi üzerine fikirlerimi paylaşacağım.

Turplar Vadisi Pusu – 1. Bölüm:

Turplar Vadisi Pusu – 2. Bölüm:

İkinci video aynen şu yazı ile son buluyor:

“Bu Film Kadirli Turpunu Tanıtmak Amacı ile Yapılmıştır.”

2006 yılında, anladığımız kadarı ile Kadirli Belediyesi’nin desteği ile çekilen bu reklam, çok net ve basit bir hedefe sahip.

Adanalı biri olarak bugüne kadar Kadirli’nin turpunun meşhur olduğunu hiç duymamıştım.

Bu video sayesinde Kadirli deyince artık aklıma turp gelecek.

Amaca ulaşılmıştır. Bu reklam videosu, başarılı bir viral videodur.

Viral reklamların çok tartışıldığı, birçok ünlü ajansın büyük bütçelerle hazırladığı ama birçoğu zorlama olan reklam videolarına viral diyoruz. Viral reklam nedir, başarılı bir viral video nasıl hazırlanır gibi konuları anlatmak değil amacım bu yazıda.

Çok basit, çok düşük bir bütçeyle hazırlanmış, çok net bir amacı olan, bir şekilde fark yaratmış bir videonun başarısını paylaşmak.

Turplar Vadisi Pusu videosunun Twitter’da paylaşımını gösteren bir ekran görüntüsü:

Turplar Vadisi Twitter

Google’da ise son bir haftada içinde “Turplar Vadisi” kelimeleri geçen 74.000 üzerinde sayfa indeklenmiş:

Turplar Vadisi Google

Turplar Vadisi Pusu Videosundan Çıkarılacak Fikirler

Dedim ya, amacım başarılı bir viral videonun nasıl hazırlanacağı, teknikleri vs üzerine bir yazı yazmak yerine, sadece, çok düşük bir bütçe ile başarılı olmuş bir viral videoyu paylaşmaktı sizlerle.

Hatırlarsınız, Karadeniz fındığı için çok büyük bütçelerle, çok uzun süren televizyon reklamları yapılmıştı.

Bazen ses getirecek, paylaşılacak, hatta viral olacak bir video reklamı hazırlamak için çok da büyük bütçelere gerek olmuyor.

Kendi projemde, “çok düşük bütçeyle neler yapabilirim?” sorusunun cevabına yardımcı olabilecek birçok önemli ayrıntı saklı Turplar Vadisi videosunda. Hatırlatmak istedim.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(5)
  1. Sanki bu video da yayınlandığı ilk dönemlerde başarısızlığa uğramış bir görüntü sergilemiş. Patlama yaptığı zaman dilimini incelemedim ama şu an 2011 sonundayız ve yapım yılı 2006 ise bu çok uzun bir süre. Belki önemli olan noktalardan biri budur, sonuçta bu video televizyon yardımıyla veya internette aktif olan sayfalarda para karşılığı yayımlanarak yayılmadı. Videoyu izleyen kendi sitesinde yayımladı, bunu beğenen kişiler yaptı. 4 yıldan fazla bir süre alsa da başarıyı uzun vadede yakalamış durumda, fındıkla ilgili olan çalışmalar karadeniz bölgesinden çıkamadı malesef, karadenizde biz fındığa yeterli değeri vermiyoruz ki bunu nasıl ülke geneline yayalım?

  2. Bizim memlekette kayısı memleketi. Dünya kayısı ihtiyacının %65 i karşılıyor. (2008 kpss sorusu olarak da çıkmıştı.)Fakat Malatyalılar bunu fırsata dönüştüremedi.

  3. reklamı iyi olmuş ama bir şeyi kaçırmışlar bence.Bu kadirili nereye bağlı hangi ile mesala ben bilmiyorum bunu da belirtseler güzel olacakmış