twitter-stratejisi

Twitter Kişisel Hesap Stratejisi

14 Aralık 2010’da, aktif olarak kişisel Twitter hesabımı kullanmaya başladım.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, Twitter’da bugüne kadar kendimize ait ve danışmanlık yaptığımız firmalara ait yüzlerce hesap kurduk ve yönettik, halen yönettiğimiz birçok hesabımız var.

Ancak @AhmetKirtok kişisel hesabımı şu ana kadar hiç aktif olarak kullanmadım. Bu hesap 14 Aralık’a kadar düzenli takip ettiğim 5-6 İngilizce blogun RSS Feed’lerini otomatik yayınlıyordu. Vakit ayırmadığım için de doğal olarak bir aktivite yoktu.

Türkiye’de Twitter çok hızlı yayılsa da henüz çok yeni ve birçok kullanıcının halen aktif kullanmadığını ve aslında Twitter mantığını tam anlamadığını gözlemliyorum son bir iki aydır.

Twitter’da kurumsal ya da startup, kısacası iş hayatı için bir hesap yönetmek ile kişisel hesap yönetmek çok farklı iki konu.

Kesinlikle doğru bir “Twitter Kişisel Hesap Yönetim Stratejisi” yok, bunu baştan belirtmek isterim. Ben bu yazıda, kendi Twitter kişisel hesap stratejimi sizlerle paylaşıyorum ve hoşunuza giden fikirleri alıp uygulamak ya da uygulamamak sizin elinizde.

Twitter’da uygulamaya karar verdiğim hareket planım bu yazının da dahil olduğu 5 ana basamaktan (yazıdan) oluşuyor. Bir de birçok Türk takipçimin ihtiyacı olmayan bir dil sorunu konusu var. Dil sorunundan kısaca bahsedip, basamaklara geçelim.

Dil Sorunu

Ben neredeyse 10 yıldır ABD’de yaşıyorum ve şu anda okuduğunuz kişisel blogum dışında Türkçe hiçbir projem olmadı çok uzun yıllardır. Doğal olarak da sosyal medya hesaplarımın hepsi İngilizce. Son iki yıldır Friendfeed’de ağırlıklı Türkçe olarak paylaşımlar yaptım. Ancak hiçbir zaman çok aktif olmadım. Arada bir seneye varan paylaşım yapmadığım zamanlar oldu.

@AhmetKirtok kişisel hesabım da doğal olarak İngilizce başladı. Twitter’ı aktif olarak kullanmaya başlamadan önce dil olarak nasıl bir yol izlemeliyim diye düşünürken, İngilizce ve Türkçe hesaplarımı ayırmanın daha doğru olacağına karar verdim.

Uzun lafın kısası, @AhmetKirtok hesabında tamamen Türkçe, @Kirtok hesabında ise tamamen İngilizce paylaşımlarım olacak.

Eğer yurtdışında yaşıyorsanız ya da yurtdışında bir takipçi kitlesi oluşturma hedefiniz varsa, herşeyden önce paylaşım dili olarak nasıl bir yol izleyeceğinize karar verin derim.

Twitter kişisel hesabımı aktif olarak kullanmaya başlamadan önce belirlediğim her ana madde üzerine tek tek düşündüm ve aşağıda sizinle tamamen paylaştığım şekilde bir yol almaya karar verdim. Ben seçtim diye bu yol 100% doğru diyemem. Aynı kişisel blog yazarken herkesin stratejisi, hedefleri, hareket planları nasıl farklı olabiliyorsa, Twitter kullanımı için de bu geçerli.

Uzun yıllardır internette edindiğim tecrübelere dayanarak belirlediğim Twitter’da kişisel hesabımı planlama ve kullanma stratejimi sizlerle A’dan Z’ye paylaşmaya karar verdim.

Ancak burda amacım paylaşmak olduğu için ve kimilerine yol gösterici olabileceği için planımı tamamen açıklıyorum.

Hedef Belirleme

Hep söylerim, tekrar söylüyorum, başarmak için ilk adım hedef belirlemektir. Twitter’da kişisel hesap kullanmak için hedefe ne gerek var diyebilirsiniz. Benim için hedef belirlemek hayatın her alanında önemli.

Twitter’da, bunca yoğun programım arasında aktif olarak kişisel bir hesap kullanabilmek için ciddi bir vakit harcamam gerekiyor, bunu biliyorum. Zamanım benim için herşeyden değerli. Bu nedenle bir hedefi olmayan işe zaman ayırma lüksüm yok.

Twitter’da Türkçe paylaşımlarımda birisi uzun, diğeri orta vadeli iki amaç belirledim:

Uzun Vadeli Amacım: “İnsanların Hayatlarını Değiştirebilmek”

Orta Vadeli Amacım: “Kendi alanımda en etkili isimlerden birisi olmak”

Uzun vadeli amacım kişisel blogumdaki amacım ile aynı. Aslında Twitter ve diğer sosyal mecra araçları ve bloglar birbirinin tamamlayıcıları bana sorarsanız.

Bazen çok kısa, blog yazısına gerek olmayan ama çok şey anlatabilecek fikirler gelir aklımıza. İşte bu durumlarda Twitter, blogumuzdan çok daha hızlı bir paylaşım kanalı olabilir.

Daha önce yazmıştım bu konuda, tekrar belirtmekte fayda var. İnsanların hayatlarını değiştirmek çok ama çok büyük bir hedef. Ancak ben konuya şu şekilde bakıyorum.

Herhangi bir blog yazımı okuyup, heyecanlanıp, o yazı sayesinde gelecekte ne yapacağına karar veren bir üniversite öğrencisinin hayatını değiştirmeye çok ufak da olsa bir katkım olabilir.

Ya da uzun zamandır uygulamayı düşündüğü bir fikri bir türlü proje haline getiremeyen bir girişimci, bir tweet’imden etkilenip bu projeyi hayata geçirebilir.

Hayatım boyunca okuduğum ve takip ettiğim başarı hikayelerinden çok şey öğrendim. Sadece bir konferansdaki konuşma ya da bir blog yazısı sayesinde birçok şeye bakış açımın değiştiği oldu. Biliyorum çok büyük bir hedef bu, ama ben bu hedef için, karşılıksız paylaşmaya çalışıyorum yıllardır.

Benim internet girişimciliğine ilk adım attığım yıllarda, bırakın Türkçe kaynağı, bu işi İngilizce paylaşan insan sayısı iki elin parmaklarını geçmezdi. Şimdi ise zamanında yakalayamadığım bu fırsatı yeni gelenler yakalasın istiyorum.

Gelelim orta vadeli hedefime. ABD’de Influencer diyoruz. Uzun vadeli hedefime gidebilmek için ilk mola burda olmalı. Çok spesifik kriterleri henüz yok aslında Twitter’da ne kadar etkili olduğunuzun. Bazıları retweet rakamlarına bakıyor, bazıları reply & retweet indeksine. Amaç doğru insanlara ulaşabilmek ve doğru aracıların yeni doğru takipçiler kazanmama yardımcı olması bir nevi.

Influencer olmak ciddi emek ve çaba gerektiren bir iş. Aşağıda bu orta vadeli hedefe giderken yapacaklarımdan bahsedeceğim.

İster şu ana kadar Twitter’da aktif kişisel bir hesabınız olsun, isterseniz de bugün Twitter’ı ciddiye alıp aktif kullanmaya karar verin, kesinlikle hedefinizi belirleyerek bu işe başlayın.

Twitter’da kişisel hesabınızı kullanırken hedefiniz iş bulmak, çevre edinmek, freelance iş almak, kişisel markanızı oluşturmak ya da onlarca başka nedenden birisi olabilir. Önemli olan bu hedef ya da hedeflerinizin farkında olarak ilk adımı atmanız.

Aksi takdirde, çok değerli vaktinizi ayırıp kullandığınız sosyal medyada ve Twitter’da bırakın faydalı sonuçlar almayı, kişisel markanıza ciddi zarar verebilirsiniz.

Hedef belirledikten sonra her zaman olduğu gibi, hızlı bir şekilde harekete geçmek gerekir.

Twitter’da kişisel hesabını ciddiye alıp aktif ve doğru bir şekilde kullanmak isteyenler için hem bu uzun konuyu rahat okunur kılmak, hem de uygulamaya vakit ayırmak adına 5 ana bölüme ayırdım.

Bugün ilk bölümünü okuduğunuz Twitter Kişisel Hesap Stratejisi yazı dizisini hergün bir bölüm olmak üzere, aşağıdaki başlıklar altında yayınlıyor olacağım.

Eğer bu yazıları takip ederken aynı zamanda uygulamak istiyorsanız, bugün hedefinizi belirlemek için en doğru gün bence.

Her zaman Twitter’da sorularınızı @AhmetKirtok şeklinde başlayarak bana mention ile sorabilirsiniz ya da burda, yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Bu yazı Twitter Kişisel Hesap Stratejisi adlı yazı dizisinin ilk yazısıdır. Diğer yazılar için:

 1. Twitter Kişisel Hesap Stratejisi (Okumakta olduğunuz bu yazı)
 2. Twitter’da Kişisel & Kurumsal Hesapları Nasıl Ayrı Tutmalı?
 3. Twitter’da Takipçi Kalitesi mi Takipçi Sayısı mı Daha Önemli?
 4. Twitter Takipçileriniz Sizin İçin Önemli Olduklarının Farkındalar mı?
 5. Twitter’da Başarının Sırrı (23 Aralık Perşembe)

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(7)
 1. Ahmet Bey; herzamanki gibi yine radikal bir konuyu ele almışsınız. Bu sizin değerinizi gösteriyor. İnternetteki birbirinin kopyası bilgiler yerine hergün yeni ve farklı bir konuyu ele alıyorsunuz. Başarılarınızın devamını diliyorum…

 2. Merhaba,

  uzun süredir yazılarınızı takip ediyorum. paylaştığınız fikirler benim için gerçekten önemli.
  bahsettiğiniz gibi yoğun bir iş hayatının içinde twitter’a da bu kadar vakit ayırabiliyor olmanız şaşırtıcı :)

  başarılar dilerim.

 3. Merhaba.

  Yazılarınıza allert sayesinde ulaştım.Bundan sonrada yazılarınızı takip etme kararı aldım.Karşılıksız olarak insanlara sosyal medyayı etkin şekilde kullanmayı ve doğru adımlar atmayı gösteriyorsunuz. Bu adımlarınız da başarılı olacağınıza inanıyorum.

  Teşekkür ederim . Başarılarınızın devamını dilerim.

 4. Selam,
  aslında “okuyucuya dokunarak” yazı yazmanın keyfini haber vermek istedim..
  Son dönemlerde twitter hesabımı farkında olmadan çok fazla @ kullanıp kişi bazlı yazıya – bir nevi chat diyaloguna döndürmüşüm. Bu yazı ile onu farkettim.

  Benim sosyal mecrada varolma çabamın temelinde marka yaratmak ve kendimi/tecrübelerimi tanıtmak, duyurmak.. Elbette network çok önemli ve kıymetli ancak olur olmaz ikili-üçlü diyaloglar ile aslında marka değerini düşürdüğü de aşikar ..

  Düşünceye sevkettiğiniz için teşekkürler
  tuşlarınıza (eski tabile kaleminize) kuvvet …

  selamlar,
  sevda

 5. Su an tam ihtiyacim olan yazi dizisi. Bir solukta okudum. Yazidan sonra uzun-orta-kisa vadeli amaclarimi belirledim, (insanlara keyif ve motivasyon vermek, arada bir de dunyada bazi ‘vay be!’ diyebilecekleri gelismelerden haberdar etmek) sadece ingilizce yazmaya karar verdim. Kariyerimi (Simdilik) twitter’dan uzak tutmaya karar verdim.
  Bir suru karar vermeme (kendi Twitterim icin ilk defa strateji belirlememe yardimci olan) bu paylasim icin cok tesekkurler.

 6. Uzun bir süredir web sitesi sahibi olmama rağmen bu konulardaki eksiğimi yazılarla tamamladınız. Çok teşekkür ediyorum şahsım adına. İçerik ne kadar düzgün de olsa bilginin ulaşımı zamanımızda çok daha fazla önem kazanmış durumda…