twitter-takipci

Twitter’da Takipçi Kalitesi mi Takipçi Sayısı mı Daha Önemli?

Twitter’da şu ana kadar yüzlerce farklı hesapla birçok test yaptık. Kurumsal ve kişisel birçok hesabı yönettik ya da yönetiminde yardımcı olduk. Aynı zamanda Twitter’da adından söz ettiren birçok kişinin hesabını çok yakından takip ettik.

Twitter’ı etkili bir şekilde kullanmak isteyen birisi için takipçi kalitesinin takipçi sayısından daha üstün olduğu tartışılmaz.

Takipçi Kalitesi Nedir?

Takipçi kalitesi nedir sorusunu ele almakta fayda var.

Her ne iş yaparsa yapsın, kendi sektöründe gerçek hayatta çok başarılı birisi Twitter’da sizi takip ediyorsa, bu kaliteli bir takipçi midir?

Ne yazık ki birçok kişi için bu sorunun cevabı evet.

Ancak gerçek hayatta çok değerli bir insan Twitter’da sizi takip etse dahi hiçbir iletişim kurmuyosa, mention’larınıza hiçbir cevap vermiyorsa, sizi sırf takip ettiniz diye geri takip ediyor ve varlığınızdan bile haberdar değilse sizin için kaliteli bir takipçi değildir.

Twitter, sosyal medyada takipçileriniz ile iletişim kurmanızı sağlayan araçlardan birisidir. İletişim tek taraflı olmaz. Bir takipçiniz ister gerçek hayatta çok önemli bir gazeteci olsun, ister de sizi auto-follow yapan bir bot olsun, eğer sizinle hiçbir iletişim kurmuyor ise hiçbir değere sahip değildir.

Özellikle Türkiye’de gözlemlediğim bir konu (bu ABD’de yok demiyorum), Twitter’da insanların birbirini takipçi sayısına göre değerlendirilmeleri.

Eğer bu amaçla yola çıkıp aylarca takipçi sayınızı arttırmaya uğraşıyorsunuz, boşuna uğraşıyorsunuz. Sizi hemen şöyle alalım. 24 saatte, bütçenize göre isterseniz 1 milyon takipçi bile kazanabilirsiniz.

Peki bu gerçek olmayan takipçiler ego tatmini dışında ne işinize yarayacak?

Bana Göre Twitter’da Kaliteli Takipçi:

  • Benimle iletişim kuran takipçidir:

Tweetlerime cevap veren, arada direk mention’la sorun soran, kısacası benimle kontak halinde olan takipçidir.

  • Bana güvenen takipçidir.

Şu makale mutlaka okunmalı dediğimde okuyan, tavsiye ettiğimi inceleyen, kısacası bana güvenen ve değerli vaktini ayırıp bunu gösteren takipçidir.

  • Sesimi duyuran takipçidir.

Kaliteli takipçi, bana güvenip, tavsiyelerimi uygulamak/incelemek dışında, sesimi duyuran takipçidir. Sesimi duyurmak demek, bir tweet’imi retweet yapmak da olabilir, arkadaş ortamında benim paylaşımlarımın değerli olduğunu belirtip, beni takip etmeleri için tavsiye eden de olabilir.

Kaliteli bir takipçi edinmek zaman ve emek ister.

Ancak Twitter’da onbinlerce auto-follow takipçi yerine, doğru ve gerçekten kaliteli onlarca takipçi çok daha değerlidir.

Twitter’da Takip Etme Stratejim (Following Strategy)

Twitter’da Follow, Follow Back ve Unfollow dediğimiz insanların birbirini takip etmesine yönelik üç ana hareket var. Hali hazırda 5000’in üstünde takipçim olduğu için, bunu manuel takip etmem neredeyse imkansız.

Şu anda birçok Twitter hesabımızı kendimize ait olan bir yazılım ile yönetiyoruz. Kişisel hesabımın takip etme özelliklerini de bu yazılım yönetmeye devam edecek.

Beni takip eden herkesi otomatik olarak takip edeceğim.

Özellikle Türkiye’de sektörde birçok kişi çok az sayıda insanı takip ediyor gözlemlediğim kadarı ile. Bu, bana göre yanlış bir strateji de olsa herkesin kararına saygım var.

Binlerce takipçisi olmasına rağmen, çok az sayıda insanı takip eden birkaç arkadaşıma bunun nedenini sorduğumda böyle bir Twitter hesabını yönetmeyi bilmediklerini anladım.

Bir sonraki yazıda, hem binlerce insanı takip edip, hem de bütün kaliteli takipçilerinizle nasıl iletişim halinde olabilirsiniz sorusunun cevabı olacak.

Birçok genç arkadaş da, sektörün önde gelen ve az insanı takip eden büyüklerini örnek alarak aynı yolda devam ediyorlar ve çok az kişiyi takip ediyorlar.

Bana neden seni takip eden herkesi takip etmeyi seçiyorsun diye sorarsanız iki ana nedeni var.

Takipçi sayıları on binleri geçtikten sonra manuel olarak beni takip edenleri incelemek ve kimleri takip edeceğime karar vermek neredeyse imkansız hale geliyor.

İkinci neden ise, birkaç saniyede, Twitter profiline bakarak takip etmemeye karar verdiğim zaman, ilerde aslında çok ciddi takipçim olabilecek birisini küstürmek istemiyorum. Hatta aynı şekilde, bana paylaşımları ile çok şeyler katabilecek birisi ile iletişim ihtimalimi sınırlamıyorum.

Twitter’da benimle iletişim kuracak, paylaşımlarımı değerli bulacak ve beni aynı gerçek hayattaki gibi tavsiye edecek, kaliteli takipçiler istiyorum.

İleride benim için kaliteli takipçi olmayacak da olsa, beni takip eden diğer takipçilerime de Tanrı Misafiri misali hoşgeldiniz diyorum ve ben de onları otomatik takip ediyorum.

Bir sonraki basamağa geçmeden önce Twitter’da sizin için kaliteli takipçi ne demek sorusunun cevabını netleştirin ve nasıl bir takip etme stratejiniz olacak, buna kesin olarak karar verin.

Bir sonraki basamakta hem binlerce takipçiyi teknik olarak ve çok az zaman harcayarak nasıl takip edebiliriz, hem de sadık birer takipçi haline nasıl getirebiliriz konusunu konuşacağız.

Henüz beni Twitter’da takip etmiyorsanız, @AhmetKirtok linkinden takip edebilirsiniz. Şu ana kadar beni takip etseniz dahi, iletişime geçmemişseniz, bana mention yaparak (@AhmetKirtok şeklinde tweet’e başlayarak) benimle iletişime geçebilirsiniz. Hem sizi takip ediyor, hem de bana yönelik bütün soru ve paylaşımlarınıza elimden geldiğince cevap veriyor olacağım.

Bu yazı Twitter Kişisel Hesap Stratejisi adlı yazı dizisinin üçüncü yazısıdır. Diğer yazılar için:

 1. Twitter Kişisel Hesap Stratejisi
 2. Twitter’da Kişisel & Kurumsal Hesapları Nasıl Ayrı Tutmalı?
 3. Twitter’da Takipçi Kalitesi mi Takipçi Sayısı mı Daha Önemli? (Okumakta olduğunuz bu yazı)
 4. Twitter Takipçileriniz Sizin İçin Önemli Olduklarının Farkındalar mı?
 5. Twitter’da Başarının Sırrı (23 Aralık Perşembe)

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(8)
 1. Zamanım az olduğundan yazının tamamını okuyamadım şimdilik ancak şöyle bir sorum olacak:

  Az kişiyi takip etme sebebim, kaliteli takipçinin önemli olduğu gibi gibi, kaliteli takibin de önemli olduğunu düşünmem. Gerek Friendfeed’de, gerekse de Twitter’da bana bir şeyler katacağına inandığım, bütün sosyal medya aktivitesi geyikten ibaret olmayan insanlarla takipleşiyorum.

  Facebook’u biraz daha özel ve arkadaşlarımla ya da arkadaşım olmasını istediklerimle iletişim aracı olarak kullanıyorum. Twitter’ı ise daha dokunulmaz ve iş odaklı kullanmak istiyorum. Bu yüzden takip ettiğim insan sayısı takipçimden daha az. Takip ettiğim insan sayısının da belli bir seviyeyi geçmemesini istiyorum.

  Sizce bu yanlış bir tutum mu?

  1. Berkan, ben beni takip eden herkesi takip ediyorum. Bu kadar kişiyi nasıl takip ediyorum konusunu hem teknik hem de zaman açısından yarınki yazıda inceleyeceğim. Eminim birçok şey yarın daha net olacak.

   Ama ben şöyle bakıyorum olaya.

   Beni takip eden herkese önce karşılıksız bir kredi veriyorum. O krediyi kullanıp kullanmamak onların elinde. Bu kredi, onları geri takip etmem. Bu şekilde ne küsüyorlar, ne takip etmeyi bırakıyorlar genelde.

   Ama devamında atacakları adımlar benim gerçek takipçi listeme girip girmemelerine neden oluyor.

   Bu yazıda, daha çok beni takip edenlerin kalitesi konusunu ele aldım. Yarın ise, tam tersi olacak. Söylediğim gibi, yarın daha netleşecek bu konu :)

 2. Benim Twitter’daki takip etme stratejim çok basit..
  Kendi bulduklarım:
  -Güzel içerik üreten bir web sitesine ait Twitter hesapları
  -Beğenerek takip etttiğim insanların tavsiyesiyle bakıp, son birkaç mesajını beğendiğim hesaplar
  -Çok çok az da olsa, yakın arkadaşlarımın hesapları

  Takip etmediklerim:
  -Following: 10,000, Follower: 55 olan hesaplar (follow spam much?)
  -Protected tweets ( görmediğim bilmediğim içeriği neden takip edeyim? ayrıca, protected olacaksan ne işin var twitter’da?)
  -Genelde geyik çeviren hesaplar (zaytung istisna)

  Bu arada, yüzlerce kişiyi takip etmek Tweetdeck veya Hootsuite gibi uygulamalarla oldukça kolay (tabi insanları takip ederken listelere dahil etmek de lazım)..

  1. Teşekkürler yorumunuz için öncelikle.

   Manuel olarak yeni kimleri takip edebilirim şeklinde gezerken, sizin takip etmeme kriterlerinizi aynı şekilde ben de kullanıyorum.

   Ayrıca Twitter Lists ile birlikte, 3rd party bir uygulamaya bile gerek kalmadan bu iş çok kolay artık.

   Bu arada henüz yorum yapma şansım olmasa da blogunuz RSS listemde :) Değerli paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler.

 3. Ahmet yine güzel bir yazını telefonuma düşen bir rss epostası ile okuma fırsatını yakalıyorum. Düşüncelerine katılıyorum ama bende belirttiğin sebeplerden ötürü beni her takip edeni takip etme yoluna gitmiyorum. Bakalım yarın sabah telefonuma nasıl bir yazının epostası düşecek. (sabah gazetesi gibi oluyor :) )

 4. Merhaba Ahmet,

  Çok güzel bir yazı olmuşsun. Bende sitemde henüz böyle bir makaleye yer vermiştim. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki insanlar parayla takipçi satın alıyor. Nasıl bir amaç vardır,anlayamıyorum. Tabii ki takipçi kalitesi diyorum ben de. Quality, not quantity:)

 5. Evet Ahmet bey Twiter ile ilgili olarak gerçekten açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. İstanbul’a dönüş yaptığınızdan beri siteye herhangi bir yazı yazmadınız .yeni yazılarınızı ve projeler üzerine çalıştığınızı tahmin ediyorum, yeni projelerinizi bekliyorum.
  İyi çalışmalar