twitter-takipciler

Twitter Takipçileriniz Sizin İçin Önemli Olduklarının Farkındalar mı?

Twitter’da Kişisel Hesap Yönetimi için kişisel stratejimi paylaştığım serinin dördüncü yazısı bu.

Bu yazıyı okumaya başlamadan önce, ilk üç yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

 1. Twitter Kişisel Hesap Stratejisi
 2. Twitter’da Kişisel & Kurumsal Hesapları Nasıl Ayrı Tutmalı?
 3. Twitter’da Takipçi Kalitesi mi Takipçi Sayısı mı Daha Önemli?

Twitter’da kişisel hesabımı aktif olarak kullanmaya başlamadan önce, bugüne kadar sosyal medyada yakından takip ettiğim ve stratejisini başarılı bulduğum, bana göre en önemli isimleri belirledim.

ABD’de her biri kendi alanında başarılı ve sosyal medyada, özellikle Twitter’da çok aktif olan bu kişilerin Twitter’ı kullanmaya başladıkları ilk günden itibaren nasıl bir yol izlediklerini inceledim.

Tekerleği baştan icad etmenin bir anlamı yok. Eğer Twitter stratejimi belirlerken orta vadeli amacımı influencer olmak olarak belirlediysem, hali hazırda Twitter’da influencer olan insanların neler yaptığı benim için çok önemli.

ABD’de sosyal medyada en etkili isimlerden birisi olan Chris Brogan‘ın ortaya attığı ve sosyal medyada bir terim haline gelen I See You adlı bir kullanış var. Chris Brogan‘ın “I See You!” derken demek istediği, siz kim olursanız olun, eğer beni takip ediyorsanız ve gerçekten benimle iletişim kurmaksa, etkileşim kurmaksa amacınız ve benim sesimi yeni takipçilere duyurmak için gönüllü çalışıyorsanız, ben bunu görürüm, bu çabanızın değerini bilirim ve size bunu hissettiririm.

Chris, aslında internet dışında, normal hayatta sosyal olmanın ana kurallarını bir araya getirip sadece internette uyguluyor “I See You” diyerek.

Yapım gereği, iletişimi seven, değer vermeyi bilen, takdir etmeyi ve edilmeyi, daha da ötesinde bunun karşılığında teşekkür etmeyi de bilen bir bireyim normal hayatta.

Twitter’da milyonlarca insan arasında, eğer birisi beni takip etmeyi tercih ettiyse, her kim olursa olsun o benim için değerlidir.

Ben her bir takipçime benim için gerçekten değerli olduğunu nasıl hissettirebilirim sorusunu kendime sordum ve Twitter hareket planımın temelini bunun üstüne kurdum.

Twitter Hareket Planım: Communication (İletişim) & Engagement (Etkileşim)

Twitter kişisel hesabımda takipçilerimin benim için değerli olduklarını hissetmeleri amacı ile yolan çıkan, iletişim ve etkileşime dayalı 10 maddelik bir hareket planında özetledim uygulayacaklarımı.

1) Dürüstlük

Dürüstlük hem iş hem özel hayatımda birinci ilkem. Sırf dürüst ve açık sözlü olduğum için iş hayatımda kısa vadede çok şey kaybettim. O kadar mutluyum ki böyle oldu diye bugüne kadar, anlatamam.

Dürüstlük zaten olmazsa olmaz, bunu bir marifetmiş gibi neden ayrı bir maddede anlatıyorsun diyenler olabilir. Çok üzülerek söylüyorum ki, dürüstlük birçok kişi için olmazsa olmaz değil artık.

İş ve özel hayatta dürüstlükle Twitter’da dürüstlüğün farkı ne peki?

Twitter’da dürüstlük, zaten kişisel anlamda dürüst olmanın dışında, “gizli reklam yapmama”, “kimseyi enayi yerine koymaya çalışmama”, “hata yapınca, üstünü örtmeye çalışmak yerine, I’m sorry, I’ve fucked it up!” diyebilme ile başlar.

Uzun lafın kısası, gerçek hayatta ne isem Twitter’da da aynı Ahmet Kırtok olacak.

2) Takip Etme

Twitter’da kimleri takip etmeliyim konusuna karar vermek önemli bir karar. Bu serinin bir önceki yazısı Takipçi Kalitesi mi Takipçi Sayısı mı Daha Önemli? konusunda beni takip eden herkesi takip edeceğim dedim. Şimdi hem bu kararı nasıl verdim, hem de bunu teknik olarak nasıl uygulayacağım konusuna değineceğim.

Twitter’da insanları takip etme anlamında 3 seçenek var önümüzde:

  1. Hiçkimseyi takip etmeme:

Dalai Lama, Abdullah Gül, Devlet Bahçeli ve benzeri yüzlerce şahsiyet var Twitter’da hiçkimseyi takip etmeyen.

Twitter’da kaç takipçisi olursa olsun, hiçkimseyi takip etmeyenler siyasi ya da dini liderler, sanatçılar ya da genel olarak ünlüler kendi alanlarında.

Ya bir kitap yazar edasında tweet’leri, ya da atasözü oluşturma çabası var 140 karakterde. Birçoğunun Twitter hesabından bile haberi olmayabilir, bazılarının Twitter hesaplarını danışmanlarının planlayıp, yönettiriyor olma ihtimali yüksek.

Benim için sosyal medya mantığına ters gelse de, sonuna kadar özgürlüğü savunan birisi olarak Twitter’da hiçkimseyi takip etmeyen ünlü şahsiyetlerin fikirlerine saygı duyuyorum.

Doğal olarak birinci alternatif benim için imkansız bir seçenekti.

  1. Sadece istediğim kişileri takip etme:

Hali hazırda 5000’in üstünde takipçim varken, benim için gerçekten çok az ve öz bir kitleyi takip etmek, aslında en cezbedici ve en az zaman alıcı bir alternatif olarak geldi ilk başta. Çevremde birçok arkadaşım bu seçeneği seçenlerden.

Twitter’da stratejimi düşünürken, her takipçimi gerçek anlamda takip edemeyeceğimi tabi ki biliyordum.

Doğal olarak binlerce insanın yazdığı her tweet’i okumam, onlarla iletişime girmem, hatta bir ileri basamağa götürerek etkileşime girmem imkansızdı.

Bu seçeneği seçersem, yeni takipçilerimden hangilerini takip etmeye karar vermem gerekecekti. Hergün 100’e yakın yeni takipçi edindiğim için şu sıralar, her bir yeni takipçimin profilini, attığı tweet’leri incelemek ve hangisini takip edip etmeyeceğime karar vermek çok ciddi bir mesai alacak bir durumdu benim için.

Belki hergün onlarca değerli insanı, sırf yeterince vaktim olmadı diye takip edemeyecek ve ilerde oluşabilecek bir iletişim ihtimalini baştan kaybedecektim.

Bu seçeneği tercih etmememde iki önemli neden oldu.

Bunlardan birincisi, hayatta tanıştığım herkese, hiçbir karşılık beklemeden bir kredi verme huyum. Madem Twitter’da gerçek hayatta olduğum gibi olmak amacındaydım, o zaman beni takip eden her insana, ben de seni takip ediyorum, kendimce bu bir kredi, bu krediyi, karşılıklı olarak doğru kullanabilirsek ilerde birbirimizle iletişime geçebiliriz, hatta etkileşime geçebiliriz demek istedim.

İkinci neden olarak da, belki ilerde çok fazla iletişime geçemeyecek de olsak, paylaşımları benim için çok değerli olabilecek, beni gerçekten besleyecek bazı insanları takip etme şansımı kaçırmış olacaktım.

Bu iki ana nedenden dolayı, manuel olarak, beni takip edenler arasından seçtiğim, sadece istediğim kişileri takip etme opsiyonunu seçmedim. Bu arada bu seçeneği seçmekte hiçbir sorun yok, kardeşim dahil, birçok tanıdığım insan Twitter’da sadece seçtiği kişileri takip ediyor.

Bu sadece bir tercih meselesi.

  1. Beni takip eden herkesi takip etme:

Yukarda belirttiğim nedenlerden dolayı, benim stratejime en uygun olanın beni takip eden herkesi takip etme olduğuna karar verdim.

Buna ek olarak beni takip etmeyen ama benim için paylaşımları çok değerli insanları da direk takip etmeye karar verdim.

Peki şu anda binlerce, belki kısa bir süre sonra on binlerce kişiyi nasıl takip edecek ve ilerde bu takipçilerimden mümkün olduğunca çoğu ile iletişime geçmeye çalışacaktım?

Bu konuda nasıl bir strateji izleyeceğime karar vermeden önce, teknik olarak bunu minimum zaman harcayarak yapabilmem gerekiyordu.

Twitter’da Follow, Unfollow ve Follow-Back olarak adlandırılan, takip etme, takip etmeyi bırakma ve beni takip edeni otomatik takip etme işlerini bir yazılıma bıraktım.

En azından manuel olarak çok büyük vaktimi alacak bir kısmı üstümden atmış oldum.

Takipçilerimle gerçek anlamda iletişime geçmek, sadece Follow’a tıklayarak takip etmek değil, tweet’lerini okuyarak, onlarla etkileşime geçerek takip etmek için teknik olarak ya bir 3rd party yazılıma ihtiyacım vardı (takipçilerimi gruplandırmak için) ya da Twitter Listeleri (Twitter Lists) kullanacaktım.

Twitter iPhone uygulaması dışında hiçbir yazılım kullanmadan bunu yapmaya ve direk Twitter’dan bu işi yönetmeye karar verdim.

Binlerce insanı takip etmeye karar verdiyseniz ve bir yandan da bu insanları sadece follow etmek değil, gerçek anlamda takip etmek ise amacınız, Twitter Lists’i şiddetle tavsiye ederim.

Şimdi Twitter Lists’de nasıl bir setup yaptığıma geçelim.

Twitter Listeleri

Twitter Lists, ya da Türkçe olarak Twitter listeler yayına girmeden önce Twitter’ı doğru kullanabilmenin tek yöntemi 3. parti bir yazılım idi. Ancak Twitter Listeleri sayesinde hiçbir ek yazılıma ihtiyaç duymadan, milyonlarca takipçiniz olsa dahi Twitter’ı efektif kullanabilirsiniz.

Twitter listelerinde, şu ana kadar tecrübelerimden edindiğim izlenimle, başarının sırrını public (herkesin görebildiği) ve private (özel) listeleri doğru oluşturmaya bağlıyorum.

Herkesin görebildiği, yani public listelerden bahsetmeyeceğim. İsterseniz benim yaptığım gibi pazarlama blogları, medya, bloggerlar tarzı listeler keyfinize, ilgi alanınıza göre oluşturabilirsiniz.

Burda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bir kişiyi birden fazla listeye eklediğiniz zaman (private ya da public), farklı listelerdeki tweet’leri okurken, doğal olarak aynı kişinin tweet’leri tekrar karşınıza çıkıyor ve bu da zaman kaybına neden oluyor. Bu bir trade off, ve karar sizin.

Gelelim gizli/özel listelere (private lists). Twitter’da bir liste oluştururken public ya da private şeklinde seçme opsiyonunuz var.

Benim oluşturduğum private listeler şu şekilde:

  • Watch List

Herhangi bir şekilde takibe almaya başlamaya karar verdiğim insanları bu listeye ekliyorum. Değerli bir paylaşımını görmüş olabilirim, bir gün önce bir partide tanışmış olabilirim, bir fuarda muhabbet etmiş olabilirim, bir RT’de görmüş olabilirim, vs vs. Bu listeyi çok sık tazelemek önemli olan benim için. Sürekli temizleyip, ya bir sonraki private list’lerime geçiyor bu listedekiler, ya da takipden çıkartılıyorlar.

  • Tribe to Be

Watch List’te gözüme çarpan, benimle iletişime geçmeye başlayanlar bu listeye geçiyorlar. Kendime göre bazı kriterler belirledim ve bu kriterlere göre watch listimden birisini Tribe to Be listeme alıyorum. Önemli olan, bu listeye aldığım birini watch list’ten çıkartmak. Artık daha değerli bir takipçi oluyor bu listeye giren.

  • Tribe

Tribe benim hedef kitlem. Bu listeye girenler genelde “Tribe to Be”den ya da “VIP” listemden geliyorlar. Bir takipçimin bu listeye girebilmesi için öncelikle benimle tam anlamı ile iletişime ve etkileşime girmesi gerekiyor. Sadece 1-2 mention yapması yeterli değil. Sırf arkadaşım, kuzenim, sevidiğim bir insan diye kimse bu listeme giremiyor.

  • VIP

Bu benim için önemli insanlar. Benimle iletişime geçmeleri önemli değil, aktif Twitter kullanmaları önemli değil. Çok değer verdiğim, çok önemli bir iş adamı da olabilir, uzun yıllardır blogunu takip ettiğim ve fikirlerine çok değer verdiğim bir insan da olabilir.

  • Inspiration

Paylaşımları ile bana hayatta ilham verebilecek insanlar buraya giriyor. Seth Godin olabilir, çok değerli bir blogger olabilir, ya da gerçekten paylaşımlarını çok sevdiğim birisi olabilir. Aynı VIP listem gibi, benimle iletişim ya da etkileşime girmesinin bir önemi yok. Beni besleyen insanlar bu listede yerini alıyorlar.

Açıkladığım bu 5 private list’teki herkesin neredeyse her tweet’ini okuyorum, ve elimden geldiğince iletişim kapısını açmaya çalışıyorum. Watch list’imdekiler nasıl Tribe to Be listeme girer, Tribe to be listemdeki arkadaşlarım nasıl Tribe listeme geçebilir diye düşünüyorum.

Twitter’da ister bir hedefiniz olsun ister olmasın, eğer sizi takip eden herkesi takip etmeye karar verirseniz, ya bir 3rd party yazılım ile hesabınızı ve takip ettiklerinizi gruplara ayırarak yönetmek ya da Twitter Lists’i kullanarak bunu yapmak size hem ciddi zaman kazandırır, hem de daha doğru iletişim ve etkileşim olanağı sağlar.

A’dan Z’ye açıkladığım planımdaki gibi, benim için en doğru seçenek olan beni takip eden herkesi takip etmek ve private list’ler yardımı ile gerçek takibe geçerek iletişim ve etkileşim kurmak planım genel Twitter hareket planımın önemli bir adımı.

3) Paylaşım

Paylaşım tarzımı ve tonumu bu yazı dizisinin ilk yazısında açıkladım ayrıntılı olarak, o nedenle tekrar girmeyeceğim.

Benim için paylaşım değeri olan sektörel bir blog yazısından, fuar haberine, gittiğim bir konserden, o anda içimden gelen bir cümleye kadar, her an her şeyi paylaşabilirim.

4) Cevaplama (Mention)

İletişim dedik, etkileşim dedik. Elimden geldiğince, vaktim yettiğince, bana mention ile yöneltilen (Tweet’in başında @AhmetKirtok diye başlayarak bana yöneltilen soru/yorumlar) herkese cevap vereceğim. Takipçim olsun olmasın, takipçimse ve takip ettiğim biriyse ancak private list’lerimde henüz bulunmuyorsa, birisi için benimle iletişime girip, ilerde benim için çok önemli bir takipçi olmasına giden ilk yol genelde mentionlar.

Çünkü @AhmetKirtok ile başlayan her yazdığınız tweet’i okuyorum, ve emin olun, cevap ya da yorum gerektiren hepsini cevaplıyor olacağım.

5) Köprü Olma

Takipçi listemden değerli tweet’leri retweetlemem sonucunda sizinle yeni takipçileriniz arasında köprü olabilirim.

Sizi doğru takipçilerle tanıştırarak aranızda köprü olabilirim.

Aradığınız bir ürün, servis, ya da hizmeti sunan başka bir takipçimle aranızda köprü olabilirim.

Twitter dışında sosyal medyada, bloglarda vs sizden ya da bir paylaşımınızdan bahsederek yeni takipçilerle aranızda köprü olabilirim.

ABD’de ulaşmak istediğiniz bir kontağa köprü olabilirim.

Köprüler kurmak, iki tarafı birleştirmek güzeldir. Elimden geldiğince köprüler kurmak Twitter’da da amacım.

6) Değerini Bilme/Teşekkür Etme (Appreciation)

Teşekkür etmek benim için çok önemli.

Beni tavsiye ederek, tweet’lerimi retweet yaparak, sorularımı cevaplayarak, fikirlerini paylaşarak benimle Twitter’da iletişim kuran, etkileşim kuran herkese Twitter’da teşekkür etmek, RT’lemek, tavsiye etmek planımın bir parçası olacak.

Ayrıca diğer kanalları kullanarak da bu planı uygulamayı düşünüyorum. Örneğin burda, kişisel blogumda, sidebar’da favori tweet’lerimi paylaşacağım bir plugin kullanıp, Twitter’da beğendiğim tweetleri blog ziyaretçilerim ile de paylaşma planım var.

7) Hoşgörü

Her ne iş yaparsanız yapın, hayatta herkesi memnun etmek imkansızdır. Ben yıllardır, hiçbir karşılık beklemeden, saatlerimi ayırarak kişisel blogumda Türkçe paylaşımlar yapıyorum, ve tamamen gelir amacı olmayan bu ortamda bile eleştiriler oluyor arada.

Özellikle birçok nedenden dolayı takipçisi çok olan insanlara laf atılması, eleştirilmesi, ya da eleştirilecek konu aranması çok doğal.

Yapıcı eleştiriler benim için çok değerlidir, şapkamı önüme koyup düşünürüm. Yıkıcı eleştirilere ise hoşgörü ile davranıp, tartışmaya girmem.

Tecrübesiz, genç, ya da ne dediğini bilmeyen insanlar çıkabilir sosyal medyada karşıma, böyle durumlarda hoşgörümle onları mahcup etmeyi tercih ederim.

Bugüne kadar normal hayatta ve internette hoşgörü konusunda tarzım ne ise Twitter’da da aynı şekilde devam edecek.

8 ) Madenleri Bulma

Takipçilerimin paylaşımlarında tavsiye ettikleri, retweet’ledikleri yeni takipçi arayışı her zaman devam edecek.

Bunun yanısıra başka sosyal medya kanallarında tanıştığım, ya da değerli bir blogda rastgeldiğim, ve bunlara benzer birçok farklı ortamda rastladığım önemli paylaşımları olabilecek birçok insanı beni takip etmesini beklemeden takibe alacağım.

9) Twitter’a Yönlendirme

Twitter’ı kişisel markam için pazarlama kanallarından birisi olarak görüp, bloglarımdan, başka sitelerden, kartivizitimden vs paylaşacağım.

Gerek offline, gerekse online diğer ortamlardan Twitter’da sadık takipçim olabilecek insanları Twitter hesabıma yönlendireceğim.

10) Takipçilerimin Karar Verme Hakkı

Takipçilerim madem benim için bu kadar değerli, iletişimden etkileşime bizi geçirecek önemli noktalardan birisi onların/sizin fikirlerinize verdiğim önemi ispatlamak olacak.

Bazen kişisel blogumda yazmayı düşündüğüm bir yazı ile ilgili fikrinizi sorup, sizin yorumlarınız doğrultusunda karar vereceğim, bazense önemli bir davette ne giyeceğimi sizlere soracağım.

Soru sormak, fikrinizi istemekle kalmayıp, çoğunluğun kararını uygulayacağım.

Takipçilerimin benim için sözde değil, gerçekten önemli olduğunu göstermek için 10 maddelik hareket planım bu şekilde olacak Twitter’da.

Bakalım bunu başarabilecek miyim?

Henüz beni Twitter’da takip etmiyorsanız, @AhmetKirtok linkinden takip edebilirsiniz. Şu ana kadar beni takip etseniz dahi, iletişime geçmemişseniz, bana mention yaparak (@AhmetKirtok şeklinde tweet’e başlayarak) benimle iletişime geçebilirsiniz. Hem sizi takip ediyor, hem de bana yönelik bütün soru ve paylaşımlarınıza elimden geldiğince cevap veriyor olacağım.

Bu yazı Twitter Kişisel Hesap Stratejisi adlı yazı dizisinin dördüncü yazısıdır. Diğer yazılar için:

 1. Twitter Kişisel Hesap Stratejisi
 2. Twitter’da Kişisel & Kurumsal Hesapları Nasıl Ayrı Tutmalı?
 3. Twitter’da Takipçi Kalitesi mi Takipçi Sayısı mı Daha Önemli?
 4. Twitter’da Takipçileriniz Sizin İçin Önemli Olduklarının Farkındalar mı? (Okumakta olduğunuz bu yazı)
 5. Twitter’da Başarının Sırrı (23 Aralık Perşembe)

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(7)
 1. gercekten, bu kadar ayrıntı ve fikirlerinizi samımıyetle paylasmanız etkıleyıcı..keşke kullanıcılar bu kadar özenli olabilse….tesekkurler!!

 2. Sayın Kirtok,
  Gerçekten yararlı bir yazı.Sizi içtenlikle kutluyorum…

  Benim gibi; bu alanda acemi,ancak maharet-i (maharet=”İş görmede beceri, ustalık” ve uzmanlık anlamlarında) başka alanlarda mamul (Yapılmış, işlenmiş, imal edilmiş-eşya, yiyecek- gerçekleştirilmiş bir iş vs.),web dünyasını giderek merak, iştiyak (heves,motive olmuş,vb. anlamda) ile izleyen birine gerçek katkı sağlayacak nitelikte bir yazı bu.

  İşiniz gereği ve amacınız doğrultusunda,Twitter’i kullanma stratejiniz çok doğru.

  Başarılarınızın etkin&devamlı,katkılarınızın daimi,enerji ve gücünüzün kaim (Ayakta duran, var olan,anlamında) olmasını diliyorum…

  Teşekkür ederim.

  Sevgi ve Saygılarımla

 3. Merhabalar
  Harbiden samimi olduğunu düşünüyorum. Bende birçok kişi takip ediyorum. (Nedense?) çok az etkileşimde bulunurum. Ancak bu yazınız çok samimi geldi. Bende Aynı katagorilemeyi google reader da yaptım. E-ticaret, Haber, ekonomi haberleri, pazarlama-reklamcılık, friendfeed, iş fikirleri-innovasyon, internet projeleri, kişisel bloglar vs. şeklinde katagorilere ayırdım. Bu arada siz E-ticaret katagorisindesiniz. Herhalde google aramalarından e-ticaret araması ile buldum sizi. Teşekkürler bu güzel paylaşım için. Selim.

 4. sonderece samimi olan bir insan ancak bu kadar tecrübelerini paylaşabilir.verdiğiniz değerli bilgiler için tşkr ederiz.bence tiwetter kullanan herkes ayda bir bu yazıyı okumalı,bende okumaya çalışacağım.tekrar teşekkürler.