Ve Huzurlarınızda iPhone 2.0

iPhone Amerika’da hızla kullanımı artan bir telefon ya da bir oyuncak.  Çünkü iPhone bir telefondan çok bir oyuncağı çağrıştırıyor benim gibi teknoloji dünyasındaki insanlara.  Uzun süredir beklenen açıklama bugün Apple’ın Cupertino’daki merkezinde basın ve yazılım firmalarının da davetli olduğu iPhone SDK organizasyonunda Steve Jobs ve ekibi tarafından yapıldı.  Ana başlıklar halinde yeni iPhone’da bulunacak özellikler:

  1. iPhone artık Microsoft Exchange Server ile tam entegre çalışacak
  2. Üçüncü partiler artık iPhone için uygulamalar geliştirebilecekler.  iPhone API tamamen paylaşıma açılıyor.
  3. iFund adlı bir fon ile Apple ve eski ABD başkan adaylarından Al Gore’un da ortağı olduğu KPCB (Kleinder Perkins Yatırım Fonu) iPhone için yazılım ve uygulama geliştirecek şirketlere yüz milyon dolarlık bir fon ayıracaklarını açıkladılar.

Bunlar gerçekten çok önemli gelişmeler.  iPhone’un mobil pazarında hakimiyet kurması için en büyük adımların atıldığını düşünüyorum.  Gelelim bu önemli açıklamaların ayrıntılarına:

1) iPhone artık Microsoft Exchange Server ile tam entegre

iphoneent.jpgiPhone’un özellikle Amerika’da istenilen düzeyde kullanıcıya ulaşmamasına en büyük sebep iş hayatındaki kullanıcılarını cezbedememesi idi.  Blackberry ya da benzeri bir telefonda outlook emaillarına ve birçok işle ilgili microsoft uygulamalarına ulaşan işadamları iPhone’da bu özellikleri bulamayınca tercihlerini başka markalardan yana kullandılar.

iPhone’un aldığı en büyük eleştirilerden birisi Microsoft Exchange Server ile synch edilemiyor olması idi.  Ve bugün bu sorun tarihte kalacak.  Artık iPhone gündelik kullanıcıyı olduğu kadar iş çevrelerini de cezbedici bir telefon haline gelecek.

İşin güzel yanı iPhone’un bilgisayarınıza fiziki bağlı olmasına gerek kalmadan, exchange server’dan direk emaıl, takvim ve kontaklar gibi özellikleri direk iPhone’a yönlendirme opsiyonlarınız olacak.

2) Üçüncü partiler artık iPhone için uygulamalar geliştirebilecekler.  iPhone API tamamen paylaşıma açılıyor.

iPhone piyasaya çıktığı zaman hayal kırıklığı yaratan bir nokta kapalı API uygulamaları idi.  Artık iPhone API yazılım geliştiricilerin hizmetine 100% açıldı.

cocoa_touch.pngiPhone ya da iPod’lar için uygulama geliştirmek isteyen yazılımcılar Apple Developer Program‘a $99 vererek üye olup hemen uygulama geliştirmeye başlayabilirler.  Geliştirilen bütün uygulamalar iTunes’den indirilebilecek.  Ücretli uygulamalarda yazılımcı kişi ya da firmaya satış fiyatının %70’i verilecek.

Bu bence çok güzel bir fırsat.  Çünkü uluslararası birçok yazılım geliştiricinin sorunu internette geliştirdikleri yazılımları ve uygulamaları satarken yaşadıkları aksilikler ve handikaplar.  iTunes gibi zaten güvenilir bir programdan artık bütün yazılımcıların geliştirdikleri ürünler satılabilecek.

3) iFund’dan iPhone için Uygulama Geliştirecek Firmalara 100 Milyon Dolarlık Fon

Bu fon hem Silikon Vadisi’nde hem de dünyanın dört bir yanındaki birçok yazılım geliştirici firmanın iştahını kabartıp iPhone için birbirinden güzel uygulamalar yapmalarına neden olacak.  Buna benzer bir fon daha önce sadece Facebook uygulamaları geliştirecek firmalar için ayrılmış Facebook Fonu (fbFund) idi.

Flash ve Pil Sorunları?

Steve Jobs bu yenilikler arasında iPhone 2.0 için Flash’tan bahsetmedi.  Birçok kullanıcı iPhone’da en büyük eksiklerden birinin flash desteği olmaması konusunda hem fikir.

Umarım yeni iPhone modelinde pil sorununa çözüm bulunacaktır.  Bu donanım ile ilgili aslında konuyla alakasız bir başlık, ancak iPhone kullanıcıları arasında yapılan anketlerde en büyük şikayet şu ana kadar pil sorunu.

Daha önce birkaç konferansta belirttiğim gibi çok kısa bir süre içinde iPhone API paylaşımı ile birlikte artık sadece iPhone için yazılmış bir Sosya Ağ (social network) uygulamasına hazır olun diyorum.  Kim bilir, belki iPhone kullanımı arttıkça böyle bir sosyal ağ ile Elite bir Facebook ortaya çıkmış olur.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>