webrazzi_gundem

Webrazzi E-Ticaret Gündem Notlarım

Çok değerli hocalarım Uğur Özmen & Şule Özmen 15 Martta, bir gün sonra yapılacak Webrazzi Gündem: E-Ticaret‘e davet ettiler.

Türkiye’ye geliş sebebim her ne kadar tatil de olsa, geldiğimde neredeyse vaktimin tamamını internet sektöründeki organizasyonlara, davet edildiğim konferanslara ve birebir görüşmelere ayırıyorum. Biraz yorucu da olsa bunu seve seve yapıyorum. Şans eseri İstanbul’da olduğum süreye denk gelen Webrazzi Gündem: E-Ticaret toplantısına katılmasam olmazdı doğal olarak.

16 Mart sabahı erkenden Taksim’e gittim. Taksim ve çevresi sabah erken bir başka güzel oluyor. Organizasyondan önce yol üstünde bir kafede oturup çay içtim ve çevreyi izledim. Daha sonra organizasyonun yapıldığı Elite World Hotel’e geçtim.

Öncelikle bütün Webrazzi ekibi ve Arda Kutsal‘a hem böyle başarılı bir organizasyon için hem de davetleri için teşekkür ediyorum.

E-ticaret Gündem toplantısının ayrıntılarından ziyade, aklımda kalan birkaç önemli noktadan bahsetmek istiyorum. Bu arada ayrıntıları ve paylaşılan rakamları merak edenler için bir yazı tavsiyesi. Ayrıca Fırat Demirel, organizasyon sırasında canlı olarak Webrazzi’de yazdı konuşulanları.

Hepsiburada.com Genel Müdürü Aytuğ İğneli’ye yöneltilen iki soruya verdiği cevap gerçekten ilgimi çekti.

Birinci soru Hepsiburada’nın internet reklamlarına ayırdığı bütçe ile ilgili idi. Sayın Aytuğ İğneli, internet reklamlarından ziyade mass medya’ya önem verdiklerini vurguladı ve yeni çıkan reklam kampanyalarını hatırlattı (izlemedim, ancak sanırım TV reklamı idi bahsettiği). Mass medya ile (TV & yazılı basın reklamlarını kastettiğini düşünüyorum) zaten neredeyse Türkiye’nin hepsine ulaştıklarını da belirtti Aytuğ Hanım.

Türkiye’de internet reklam sektörünün neden gelişmediği, hakedilen rakamların telafuz edilmediği ve sektörde bu konuda dert yanan birçok arkadaşım geldi aklıma bir an. Bir de ölçümlenebilir reklam ve pazarlama konularının önemini tekrar hatırladım.

İkinci soruyu soran katılımcı ise ABD affiliate pazarlama sektöründen örnekler verdikten sonra, Amazon.com’un halen gelirinin dörtte birinin affiliate’ler tarafından yaratıldığından bahsetti ve Gittigidiyor & Hepsiburada’nın affiliate marketing konusunda neler yaptıklarını sordu.

Gittigidiyor Genel Müdürü Cenk Angın ayrıntılı rakamlar verdikten sonra affiliate pazarlamaya önem verdiklerinden bahsetti. Daha sonra Arda Kutsal’ın Hepsiburada.com Genel Müdürü Aytuğ İğneli’ye “eklemek istediğiniz birşey var mı?” sorusuna Aytuğ hanım “hayır” diyerek cevap verdi.

Bu notlarımı sizlerle paylaşırken amacım ne bir şirketi ne de yöneticisini direk olarak eleştirmek. Hepsiburada.com Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitesi olarak göz önünde bir şirket. Sektörde herkesin internetten alışveriş ve reklamın nasıl büyüyeceğini konuştuğu, sürekli bir arada bu pastayı büyütmeliyiz dediği bir dönemde sektörün en büyüğü olan Hepsiburada’nın internet reklam ve affiliate pazarlama konularında yaklaşımları hem haber değeri taşır, hem de tartışılmalıdır diye düşünüyorum.

GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın’ın ve Mynet, Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli’nin konuşmalarını ve sorulara yaklaşımlarını çok beğendim.

Emre Kurttepeli önümüzdeki yıllarda Türkiye’de niş e-ticaret sitelerinin konuşulacağını ve kendisinin de bu projelere yatırım yapacağını vurguladı.

Grup Alışveriş sektörünün tartışıldığı son bölümün çok önemli bir kısmı Şehirfırsatı Direktörü Anıl Süren ile Markapon Genel Müdürü Murat Demirhan’ın böyle profesyonel bir organizasyona yakıştıramadığım karşılıklı tartışması ve atışması ile geçti. Bu tabi ki benim şahsi görüşüm, ancak organizasyondan sonra konuştuğum neredeyse herkes aynı fikirdeydi. Hatta sektörden değerli bir arkadaşım, son bölümdeki tartışmayı ilkokul müsamerelerinde başrolü kapmaya çalışan iki çocuğun kavgası şeklinde değerlendirdi.

Son olarak, organizasyonun sonunda, internet sektöründe önde gelen firmalardan birinin yöneticisi ile ayak üstü tanışıp (sadece “merhabalar ben Ahmet Kırtok” diyerek), sırf konuşacak konu olsun diye, nezaketten kartını istedim. Cevap “Herkese kart veremiyorum” şeklinde bana kapak oldu :) O anda büyük Türk düşünürü Hülya Avşar’ın bir lafı geldi aklıma, ama şimdi paylaşıp tadınızı kaçırmak istemiyorum. “Eyvallah” dedim, gülümsedim ve uzaklaştım ortamdan.

İstanbul’un havasından mıdır, suyundan mıdır her gelişimde bir stres, bir negatiflik sarıyor üstümü. Yukarda bahsettiğim konularda özellikle şirket ve yönetici isimlerini vermemin nedeni, Türkiye’de iken çeşitli ortamlarda bu isimler konuşuldu ve ben de fikirlerimi belirttim. Prensip olarak bir insanın arkasından, yüzüne söyleyemeyeceğim hiçbirşey konuşmam. Bahsettiğim kişileri şahsen tanımıyorum. Eleştiri ve yorumlarımı sektörün büyüyerek, birarada ilerlemesi için şahsi gözlemlerim ve birer yapıcı eleştiri olarak almalarını rica ediyorum.

Webrazzi Gündem’in en güzel yanı, uzun süredir görmediğim birçok arkadaşımı görmem ve çok değerli birçok yeni isimle tanışmam oldu.

Sektördeki herkesin hemfikir olduğu konu ise Türkiye’de e-ticaretin hızlı büyümesini devam ettireceği idi. Önümüzdeki seneler için yılda ortalama %50 civarı büyüme rakamları konuşuldu ve bu tahminlerin e-ticaretin geleceği için çok sevindirici olduğunu tekrar belirtmek isterim.

Webrazzi Gündem E-ticaret’ten çıkardığım sonuç: Türkiye’de e-ticaret çok hızlı büyüyor, hem yeni yatırımlar hem yeni girişimler e-ticaret sektörünü önümüzdeki yıllarda çok canlandıracak. Sektördeki büyük firmalar herşeyi doğru yapmıyor, bu da küçüklere hem rekabet şansı hem de büyük avantaj sağlayan bir durum. Rakamlar ABD ile kıyaslanınca henüz çok düşük, ancak potansiyel çok büyük.

Mart 2011 Türkiye seyahatim hakkında ilk yazım bu. Katıldığım diğer organizasyonlar ve Türk internet sektörüne genel bakışım ile ilgili yazılarım Türkiye’de geçirdiğim 3 haftanın özeti şeklinde devam edecek.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(13)
   1. oysa amerikadaki elemanlar ne kadar samimi ve mütevazı. Mailime cvp vermeyeceğini düşündüğüm kimseler bile zaman zaman uzun uzun cevaplar veriyor. Bir yerde terslik var ama :)

 1. hocam öncelikle yazınız için teşekkürler, fakat sektörün liderlerinin böyle saçma işlerle uğraşmaları beni çok üzdü.
  NYC’de devam edin hocam siz kurtarın kendinizi bari.

 2. Katılmayı çok istediğim bir toplantı idi, ancak vakitsizlikten katılamadım. Taplantının ana hatlarını paylaştığınız için teşekkür ederim. Kartını size taktim etmeyen kişi belkide ileride potansiyeli yüksek bir iş ortağından mahrum kalmış oldu:) Ne yazıkki toplum olarak hala bazı kopleks ve kendimizi tatmin duygularından kurtulabilmiş değiliz.

 3. Merak ettim dogrusu su kavganin icerigi neydi. Bu arada kartvizit vermemek nezaketsizliksizdir. Vermeyeceksen yaptirmayacaksin, sanki ozel cep telefonunu istenilmis. Her kimse ben bu ayibi kendisinin caylakligina veririm. Turkiye’de belkide en buyuk 10 ceoyla gorustum hicbirisi kartini vermekten cekinmedi sohbetimizden sonra, hatta cok mutlu oldular.

 4. Saygı Değer Ahmet;
  Yazmış olduğun yazı ile katılım göstermediğim Webrazzi Gündem hakkında küçükte olsa bilgi sahibi olmuş oldum. Ama şu kart olayını okuyunca güldüm! O her kim ise! :) Şaka gibi yaa!

 5. Merhaba Hocam,
  Hepsiburada.Com şu anda gerçekten zor durumda. Merak edenler internette araştırma yapabilir. Siz bunu bir toplantıya katılarak farketmişsiniz. Tebrik ederim.

 6. Aytuğ Hanım, genel müdürü olduğu hepsiburada com da olan bitenlerden belli ki çok haberdar değil! 11/08/2011 tarih ve 29998688 nolu siparişimden biri hariç hepsi elime ulaştı. Fakat HP Pavilion G6-1005ST elime ulaşmadı (sitede 12/08/2011 tarihinde kargoya verildiği görülüyor!). Konuyla ilgili gerek web sitesinde mesaj yoluyla gerekse telefonla defalarca görüşmeme rağmen herhangi bir gelişme görülmediği gibi mağduriyetim hergeçen gün arttı. İlgili siparişin 2. Taksit ödemesini yapmaktayım ama elimde ürün yok! Üstelik verdiğim adreste kısa bir süre sonra kimse olmayacak (tatil dolayısıyla ve siparişi verdiğim süreden kısa bir süre sonra elimize geçer ümidiyle verdiğim adres). İlgili ürünü takip edebileceğim bir kargo bilgisi bile mevcut değil. Bu süre zarfında “iptal” isteğimde yerine getirilmediği için laptop almam için önüme çıkan diğer fırsatları da değerlendiremedim! Sadece bu sebepten daha sonra LCD ve yazıcımı başka sitelerden almak zorunda kaldım. Müşteri hizmetleriyle yaptığım konuşmalar da incelenirse, ne kadar yardımcı (!) oldukları görülecektir. Her görüştüğümde “acil durum” bildirimi yapıyoruz bilgilendirmesi artık bir kısır döngüye döndü, durumu bankama ilettim ümid ediyorum, ödemeyi keseceklerdir! biraz zararlada olsa kurtulmuş olurum.
  Saygılarımla

 7. Sayın Hepsiburada nın Genel Müdürü hanımefendi..

  İnternet Hakkınızdaki şikayetlerden geçilmiyor..Tam bir Mağduriyet merkezi olmuş durumdasınız.

  bir ürün aldım bozuk çıktı yenisi ile değişimi için geri gönderdim tam 90 gün oldu haber yok..
  muhattab bulamıyorsunuz…..tam bir rezalet…

 8. Altuğ İğneli Türkiye’de mi yaşıyor acaba? Yani hepsiburada.com sitesi için basına göstermelik bir müdür olmasın. Ben gerçekliğinden şüphe içerisindeyim. Firmasından mağdur olan internette binlerce mağdur var. Müşteri hizmetleri gibi bir birimleri olmadığı için insanlar internette dertlerini anlatmaya çalışıyorlar. Ben buradan DEVLET YETKİLİLERİNİ Hizmete davet ediyorum. Bu firmada normal olmayan birşeyler var, insanlar alınteriyle kazandıkları paralarıyla mağdur oluyorlar.
  Devlet buna el atmalı. Ben 139 tl ödedim aldığım bir spor ayakkabısıydı. Kredi kartımla ödedim, elimde ne param var ne de spor ayakkabısı. Karşımda muhap olabileceğim kimseyi de bulamıyorum.
  Ciddi bir potansiyel tehlikedir Hepsiburada.com Asla ve asla alışveriş yapmayın ve yakınlarınızı çevrenizi uyarın. Ben 140 tl den oldum, ne para iademi ne de ürünümü geri vereceklerine inancım yok. Defalarca mail gönderdim defalarca müşteri hizmetlerini aradım.
  Müşteri Hizmetleri denilen birim hepsiburada.com a ait değil. Outsource yani dışardan iletişim kurdukları telefınlara çıkıp dert dinleyen bir topluluk. İşlevi var sanmayın.

  “HEPSİ BURADA.COM MAĞDURLARI” ismiyle Facebook ya da Twitter hesabı açalım. T.C başına gelen en kötü e-ticaret sitesidir. The Game filmi vardı hatırlarmısınız… Orada bir şirket vardı, işte öyle bir olay