BLOG - Yaratıcılık

david-rees

Bir Kalem, Bir Kalemtraş ve Bir Mor İneğin Hikayesi

Hikayenin kahramanı David Rees. New York Eyaleti’nin kuzeyinde, Beacon adlı ufak bir şehirde yaşıyor. Eskiden politik karikatürler çizen bir karikatüristmiş kendisi.

David Rees (twitter, blog), 2010 yazında Artisanal Pencil Sharpening adlı bir internet sitesi kuruyor. Gönderdiğiniz kurşun kaleminizin ucunu $15 karşılığında manuel bir kalemtraşla açtıktan sonra size kargoluyor.

Fikir çok basit, iş modeli çok basit. Ancak ilginç olan durum, bu girişimin getirdiği ses.

David Rees’in bu girişim hikayesi, Forbes, Fast Company, Gawker, LA Times, National Post başta olmak üzere, binlerce ulusal ve yerel habere konu oldu.

Rees’in, David Letterman Show‘a çıkması için Facebook’ta kampanya başlatan bir hayran kitlesi bile var.

David Rees’in bu girişimcilik hikayesi, büyük markalara milyonlarca dolara mal olacak bir pazarlama ve PR geri dönüşü gerçekleştirdi, hem de bir kuruş dahi harcamadan.

Bu şirket David’e milyon dolarlar kazandırmayabilir, ama belki de şu anda bu başarı hikayesini anlatan kitabını kaleme alıyor ya da gelen televizyon showu tekliflerini inceliyor kendisi.

Bu, neden bu kadar başarılı bir mor inek hikayesi sorusunun cevabı ayrıntılarda saklı.

Bu girişimle ilgili bütün kaynakları paylaştım, merak edenler o ayrıntıları araştırıp, girişimlerinde, bu hikayeden uygulanabilir örnekler nasıl çıkartırım sorusunu kendilerine sorabilirler.

Mor inekler günlük hayatta az bulunur, değerlidir, ilgi çeker, paylaşılır, ses getirir.

Ufak bir ayrıntı:Verdiğiniz sipariş, aşağıda görüldüğü şekilde, 3 parça halinde size geri gönderiliyor.

Ucu açılmış kalemin müşteriye gönderilmeden önceki son haliUcu açılmış kalem

David Rees tarafından kalemin ucu açıldığına dair orjinallik sertifikası

Sertifika

Manuel kalemtraşla kalemin ucu açıldıktan sonra kalan parçacıklar

ceviri-thumb

Türkiye’de Başarılı Olacak Bir İnternet İş Modeli

Gerek email ile bana yönlendirilen sorularda gerekse Türkiye’de internet girişimi yapmak isteyen birçok arkadaşımın sorularında ortak bir nokta var.

Birçok kişi günlük işleri ya da eğitimleri dışında çok vakit ve para harcamadan internetten bir iş modeli yaratarak ek gelir sağlamak istiyorlar. Bu çok anlaşılır bir yaklaşım. Ancak sakin kafa ile oturup düşünmeye ve bu tarz bir sorunun cevabını bulmaya fırsat bulamadım uzun zamandır.

Geçenlerde yine bu şekilde bir email aldım. Gönderen arkadaş bir üniversite öğrencisi idi ve anladığım kadarı ile gerçekten bir ek gelire ihtiyacı vardı. Bana attığı emailda ayda $100 dahi ek gelir yaratabilirse bunun onun için ne kadar önemli olacağını anlatıyordu ve bir anda aklımda yüzlerce fikir oluşuverdi.

İnternette para kazanmak için birşeyler yapmaya yeni başlayan birisi için ufak rakamların bile ne kadar önemli ve teşvik edici olabileceği kendi tecrübelerimle aklıma geldi. Bu yazı ile birlikte hiçbiri süper yaratıcılık ya da büyük yatırım gerektirmeyen, ancak doğru uygulandığı zaman internetten para kazanmanızı sağlayacak iş fikirlerini sizlere sunmaya karar verdim.

İnternette Başarılı Olmak İçin Önemli Bir Nokta; Küçük Düşünmek

Daha önce yazdığım internetten para kazanmak için 10 altın kural yazımda 8. madde olarak “Küçük Düşünmek” demiştim. Özellikle yeni başlayanlar için bunun ne kadar önemli olduğunu anlatamam sizlere. Bazen birçok proje fikir aşamasında rafa kaldırılır, bunun en büyük nedeni de gerektiğinden fazla büyük düşünülmesi ve ayrıntılarda kaybolup gidilmesidir.

Şimdi küçük düşünerek neredeyse sıfır yatırım ve tecrübe ile internetten para kazanabileceğiniz iş modellerinden ilkini paylaşmaya geldi sıra. Eğer zaten büyük projelere imza atıp internetten iyi para kazanan tecrübeli birisi iseniz “e ne var ki bu fikirde, bize bilmediğimiz birşeyler anlat” tarzı yorumlarla yeni başlayanların şevkini kırmamanızı rica ediyorum. Bazen çok basit ve küçük düşünülerek oluşturulan iş modelleri çok büyük başarı ve beraberinde para getirebilir.

Herneyse, lafı fazla uzatmadan ilk iş modelimizle başlayalım.

İngilizce Siteleri Türkçe’ye Çevirerek İnternette Bir İş Modeli Oluşturma

İnternette Türkçe kaynak eksikliğinin çok büyük bir sorun olduğunu herkes biliyor. Bunun üzerinde bile durmaya gerek yok.

Bu tarz bir iş modeli için çok ileri seviyede İngilizce bilgisine ihtiyacınız yok. Okuduğunuzu genel olarak anlamanız yeterli. Türkçe bir siteyi İngilizce’ye çevirmek için tabi ki ileri derecede İngilizce bilgisine ihtiyaç duyabilirsiniz ancak İngilizce okuduğunu anlayan birisi bir de sözlük yardımı ile çok rahat Türkçe çeviri yapabilir.

Önemli olan yüzbinlerce İngilizce site arasından Türkiye’de de ziyaret edileceğini düşündüğünüz bir site seçmek ve ilk olarak Türk sitelerini araştırmak. Bu tarz bir site var mı? Varsa neler yapıyorlar gibi soruları kendinize sorun ve iyi bir pazar araştırması ve rakip analizi ile işe başlayın.

Emin olun İngilizce’de çok fazla rekabet olan birçok nişte Türkiye’de hiçbir rekabet yok. Gelir modeline çok odaklanmayın. Ziyaretçi çeken ve ziyaretçilerinin tekrar gelmek isteyecekleri bir websitesi her zaman para kazanır.

Hiç mi İngilizceniz yok? Eminim çevrenizde İngilizce bilen bir arkadaşınız vardır. Çok basit bir wordpress kurulumu ile bu işe ilk adım atabilirsiniz.

Türkiye’de eminim birçok yabancı sitenin içeriğini çevirerek içerik üreten başarılı siteler var ve sizin de bunu yapmamanız için bahane üretmek dışında bir sebebiniz yok.

Küçük Düşünerek Başlayın, Büyük Düşünerek Kazanın

İnternette henüz hiç para kazanmamış ve bir arayış içinde olan yüzlerce belki de binlerce bu yazıyı okuyacak ve emin olun %99’u okuduktan sonra hiçbirşey yapmadan hayatına devam edecek.

Bu girişimciliğin çok önemli bir kuralı. Çoğunluk daima fikir aşamasında kalır ve uygulamaya geçmez. Eğer siz uygulamaya geçenlerdenseniz zaten %1’lik dilimdesiniz.

Peki küçük düşünerek, basit bir fikirle başlanan bir iş modeli büyük düşünerek nasıl büyük başarılara ulaşır?

Ben size kendimden örnek vereyim isterseniz. İlk adım küçük düşünüp hemen uygulamaya geçmek. Ben olsam hemen bir konu bulur, pazar araştırmamı, rakip analizimi yaptıktan sonra hemen uygulamaya geçerdim ve ilk sitemi yapardım. Kısa ve orta vadeli hedeflerimi mutlaka koyardım. Örneğin günde 2 çeviri yazı düzenli ekleyeceğim gibi. Ya da o işte tecrübeli isem rakamsal hedefler koyardım.

İlk site başarılı olup para kazandırmaya başladıktan sonra olay büyük düşünmekte. Birçok girişimci bu noktada tıkanıp kalır. Bir ileri noktaya ilerleyemez.

Ben olsam ilk sitede hedeflerimi gerçekleştirdikten sonra bunu nasıl bir websitesi networkü haline getirebilirim diye düşünürdüm.

Bu tarz projelerde başarının sırrı Scalabilitiy & Automation. Scalabilitiy Türkçesine baktım, ölçeklenebilirlik diyor ama İngilizce bu anlamda kullanmıyorum ben. Tam Türkçesini şu anda oturtamadım. Yani başarılı bir modeli alıp farklı nişlerde uygulayarak o havuzu büyütmek diyebiliriz. Automation ise tabi ki otomasyon. Başarı ve büyüme için otomasyon kaçınılmaz bir ihtiyaç.

Her 1000 kişiden 990’ı fikri o ya da bu nedenle uygulama noktasına geçiremedi. Uygulamaya geçiren 10 kişiden ancak birkaç tanesi düzenli çalıştı, çeviriler yaptı ve belirli bir gelir seviyesine ulaştı. O bir iki kişiden biri sizseniz bir sonraki noktaya büyük düşünerek geçebilirsiniz. Ve emin olun internet dahil birçok sektörde işte bu yüzden 1000 kişiden ya birisi ya da hiçbiri gerçekten büyük başarıya ulaşamaz.

1000 kişiden birisi olabilmek için ilk sitede hedefinizi belirleyin. Çok çalışın, hedefinizi tutturun. Daha sonra bu iş modelini nasıl otomasyona geçirip büyütebilirim diye düşünerek planınızı yapın ve harekete geçin.

Belki ayda $100 bir siteden kazanmak çok komik bir rakam olabilir. Ama eğer bunu başardıysanız aslında en zor işi zaten başarmışsınız. Şimdi aynı iş modelini nasıl 100 siteye uygulayabilirsiniz bunu düşünmeniz gerekir. Belki de 1000 siteye. Bunun da sırrı büyük düşünerek bir sonraki noktaya ulaşmak.

İşte size neredeyse hiçbir yatırım yapmadan, orta seviye İngilizce bilerek hemen uygulamaya geçireceğiniz bir iş fikri.

Şimdi başarıdan önce size düşen bu yazıyı okuyup hiçbir zaman uygulamaya geçmeyecek %99’luk dilime mi yoksa hemen uygulamaya geçecek %1’lik dilime mi gireceğinize karar vermek.

tunc-kilinc-thumb

Faili Meçhul Kıyak Hareketi Tunç Kılınç

Uzun zamandır okuduğum Fikir Atölyesi adlı bir blog ve blogun yazarı, henüz tanışmamış olsam da kendisini kırk yıllık bir dostum gibi hissettiğim, dolu dolu bir adam Tunç Kılınç.

Bir yandan ekonomik kriz ve günlük yaşam koşuşturması ile uğraşan, bir yandan eğitim, gelecek gibi dertlerle koşuşturan ve gün geçtikçe daha karamsar, daha umutsuz bir Türk toplumu. Bu benim gözlemim, kimse yanlış anlamasın, elimden pozitif olun demek dışında birşey gelmiyor ki.

Birçok duyarlı insan bu gidişata, toplumumuzun üstüne bir kara bulut gibi çöken bu karamsarlığa, duyarsızlığa kızarken, sevgili Tunç Kılınç belki de Don Kişot’luk yaptı ve mükemmel bir hareket başlattı. Pay It Forward filmindeki fikre benzer, sadece filmlerde olabileceğini düşündüğümüz bir hareket başlattı, adını da Faili Meçhul Kıyak Hareketi koydu. Umudumu kaybetmek üzereyken, bizlere ve yeni nesle bir umut verdin, çok yaşa Tunç.

Faili Meçhul Kıyak Hareketi Nedir?

Tunç’un kendi sözleri ile Faili Meçhul Kıyak Hareketi:

Faili Meçhul Kıyak

Ufak şeylerle insanları mutlu ederek mutlu olmak… Hem de anonim biri olarak!

Tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamaktan söz ediyorum.

Faili Meçhul Kıyak Hareketi

Yapmanız gereken bir iyilik yapıp, tek iz olarak da Faili Meşhur Kıyak Hareketi kartlarından birini bırakmak. Amaç iyiliği yapanın başka iz bırakmaması. Tunç’un konu ile ilgili yazısını mutlaka okuyun.

Son yıllarda gerek siyasi anlamda gerekse sosyal anlamda sürekli taraf olmaya alıştırılmış ve kin nefretin günden güne arttığı, insanların birbirine güveninin kalmadığı bir toplumda ne kadar naiv ve basit gibi gözüken ancak kelimenin tam anlamı ile umut tohumları eken bir hareket.

Sevgili Tunç Kılınç, fikrine, aklına, yüreğine sağlık diyorum ve seni gerçekten içten tebrik ediyorum, bana bir umut varmış dedirttiğin için. Faili Meçhul Kıyak Hareketi’ne katılan ve bu hareketi duyuran bütün arkadaşlara da teker teker teşekkür ediyorum, sağolun varolun arkadaşlar.

Faili Meçhul Kıyak hareketi henüz çok yeni olmasına rağmen hakettiği ilgiyi medyadan da çok hızlı bir şekilde görmeye başladı.

Faili Meçhul Kıyak Hareketi ve Tunç Kılınç Beyaz Show’da


Faili Meçhul Kıyak Hareketi Haber Türk’te

 


Daha fazla söze gerek yok arkadaşlar. Siz de Faili Meçhul Kıyak Hareketine katılın ve hemen bugün faili meçhul bir kıyak yapın.

basari-hikayesi-post

İzinli E-Posta Listem ile 2 Haftada 1900 TL Kazandım

New York’un baharı güzeldir. Yeryüzünde bulunan bütün renkler özellikle sonbaharda sadece New York eyaletinin kuzeyinde bulunur derler. Ancak New York’un kışı tekin geçer. Özellikle bu sene soğuklar ve kar kendini göstermeye başladı. Bu durumda bir pazar günü, penceremden kar yağışını ve neredeyse tamamen donmuş Hudson Nehri’ni izleyerek çalışmaya devam ediyordum.

Hafta içi çok yoğun tempomdan dolayı yazmak isteyip de yazamadığım E-Posta ile Pazarlama Rehberime yazılar hazırlıyordum ki Facebook’ta bir özel mesaj gördüm.

Bu özel mesaj şu şekilde başlıyordu:

Merhaba Ahmet Bey

Takip ettiğim dönemden beri sizden çok önemli şeyler öğrendim…..

Sağolun, birçoğunuzdan teşekkür mesajları alıyorum yazdığım yazılar için ve bu mesajlar beni daha çok içerik üretmeye teşvik ediyor. Bu tarz bir teşekkür mesajıdır önyargısı ile okumaya devam edecekken bir anda okuduklarıma inanamadım.

Tam da E-Posta ile Pazarlamaya Giriş yazısını yazıyordum ve genç, girişimci bir okuyucum bana eskiden yazdığım İzinli Email Listesi Oluşturarak Para Kazanmak yazımdan esinlenerek 2 Haftada nasıl 1900 TL kazandığını anlatıyordu.

2 Haftada Nasıl 1900 TL Kazandım Mesajı:

Merhaba Ahmet Bey

Takip ettiğim dönemden beri sizden çok önemli şeyler öğrendim ve sonunda bunu paraya dönüştürmeyi de başardım.Şimdi e-mail pazarlama yazınızı görünce ne kadar heycanlandığımı anlatamam.

Nasıl bir uygulama yaptığını ayrıntısıyla anlatan bu bölümü başarılı arkadaşımın isteği üzerine kaldırıyorum. Sonuç 2 haftalık bir sürede 1900ytl kazandım!!!

E-maille pazarlama üzerine daha önce yazdığınız tüm yazılar için tek tek teşekkür ederim.

Niş ve girilmemiş bir pazar da bulduğumuda düşünüyorum.  Burada da ayrıntıya giren bölümü kaldırıyorum.

Bu teşekkürüm şimdilik aramızda kalırsa sevinirim.

Kolay gelsin İyi Çalışmalar

Ad Soyad (İsmini de kendi isteği üzerine yayınlamıyorum)

Bu genç arkadaşımız İstanbul’da bir üniversite öğrencisi ve yazdıklarına bakılırsa çok basit bir fikri alıp pazarlamanın vazgeçilmez kuralı olan yaratıcılık ile birleştirmiş. Kendisi çevresinde çok küçük ama tam hedefe uygun izinli bir email listesi oluşturmuş. Hazırladığı tek sayfalık websitesine bu email listesini yönlendirmiş ve 2 hafta içinde tam 1900 TL para kazanmış.

Kendisini tekrar tebrik ediyorum ve ricası üzerine ismini ve mesajının ayrıntılarını yayınlamıyorum.

KIRTOK.com Hedefine Ulaşıyor mu?

Birçok kez belirttim, tekrar belirtiyorum, Kirtok.com’da Türkçe yazmaya başlarken tek amacım bu idi. Zeki, çalışkan ve girişimci Türk gençlerine elimden geldiğince yardımcı olmak, bildiklerimi paylaşmak idi.

Daima balık tutmayı öğretmenin balık ısmarlamaktan daha etkili bir metod olduğuna inandım.

Bu sevgili genç girişimci arkadaşımın yazdığı mesaj benim için en büyük mükafattır. Bana göre Kırtok.com hedefine ulaşmaktadır. Bir girişimci okuyucum yazdıklarımdan birşeyler öğrenirse, çok ufak bile olsa esinlenirse, en azından motive olup harekete geçerse ve başarıya ulaşırsa bana verebilecek en büyük hediyeyi vermiş olur.

Peki sizler de 2009’da başarı hikayeleri yaratıp benimle paylaşmak için vargücünüzle çalışıyor musunuz?

dur

İnternette Başarılı Olamamanın 5 Nedeni

Koskoca bir yıl daha geçti. 2008’de ne hayallerin vardı? Ne kadarını başardın?

Yazıyı okumaya devam etmeden önce 2008 hayallerini ve hedeflerini yaz istersen tek tek ve bak bakalım ne kadarını gerçekleştirdin?

Eğer 2008’de internette hedeflerini gerçekleştirdiysen bu yazının devamını okumana gerek yok, senin için yazmadım. Ama listende çok eksikler varsa, ve şu anda aklında onlarca bahane oluşmaya başladıysa tamamdır, bu yazı senin için.

BAHANE BAHANE BAHANE

İnsanoğlu bahane üretmek için sanki gelmiş bu hayata. Daha ilkokulda başlamadık mı hepimiz bahane üretmeye?

 • İlkokulda, Öğretmenim elektrikler kesildi ödevimi yapamadım
 • Ortaokul geldi, hocam yeterince çalışamadım, aslında çok sevdiğim ve başarılı olacağıma inandığım bir ders bu. Bir şans daha verin.
 • Lise geldi, aşkım gerçekten seni seviyorum ama ÖSS var, ÖYS var, şu var bu var. Olmaz diyorum, bu iş yürümez.
 • Üniversitede, Oxford vardı da biz mi okumadık? Hoca psikopat yoksa ben süperim.
 • Masterda, Hayalim çok iyi bir araştırmacı olmaktı ama Türkiye şartlarında bütçe yok araştırmaya, o yok, bu yok, yayın yok, vs
 • İş hayatında, Rakip firmanın en büyük avantajı bizden önce pazarda olmaları. Türk insanı için bizim yaptığımız iş henüz çok erken, zamanla anlayacaklar (evet böyle bir bahane duydum). Kurumsal hayat bir oyun, kuralına göre oynayıp suya sabuna dokunmuyorum, vs vs vs.

DUR ve DÜŞÜN

Şimdi sakin ol, bir nefes al, dur ve düşün. Onca bahane geldi aklına doğru mu? 2008’de şunu yapıcaktım bu oldu, onu yapıcaktım şu oldu. Şimdi bahaneleri bir kenara bırak ve tekrar düşün.

Neden Hedeflerini Gerçekleştiremedin? Neden Gerçekten Başarılı Olamadın?

Kimseye hesap verme derdin yok, kendinle başbaşasın, kendine yalan söyleme lütfen ve sorgula kendini. Nedenlerini anla ve kabul et önce. Başarısızlığının nedenlerini iyi kavrayamadıysan bunlardan ders alıp başarılı olamazsın. O yüzden otur ve uzun uzun düşün.

Benim işim internet ve internette başarılı olma hayali kurup da olamayan onlarca insan görüyorum hergün. Eğer senin de hedefin internette başarılı olmak ise işte sana neden başarılı olamadığına dair ipuçları.

İnternette Başarılı Olamamanın 5 Nedeni

 1. Herşeyi Biliyorsun: İşte bu çok tehlikeli. Kendine güveni olup kendini iyi pazarlayabilmek ile kendini kandırmak çok farklı şeyler. Birkaç ortamda benim için internet marketing guru, aynı şekilde konferanslarda internet marketing expert gibi laflar ettiler. Özellikle durdurup ne guru ne de expert’üm ben dedim. Hergün onca yeni şey öğreniyorum, ve herşeyi biliyorum hastalığına yakalanmadım henüz. Her fikre açığım, sonuna kadar öğrenme hevesi ile doluyum.2009’da temiz bir sayfa açıyorsun bunu unutma. İstersen başkalarını kandırmaya devam et, ancak otur ve kendini geliştirmek için planını yap. İnternet denen bilgi bankası elinin altında. Gerçekten istedikten sonra her türlü programlama dilini, tasarımı, internet pazarlama tekniğini ya da internet ile ilgili başka bir uzmanlık alanını öğrenebilirsin. Ne pahalı kurslara gitmene gerek var ne de kitap satın almana. Herşey internette. Bak bahane fırsatın yok artık.
 2. Uygulamıyorsun: (Just do it !) İnternette uygulamadan, “deneme yanılma” yapmadan başarılı olamazsın. İnternette ilk paramı kazanmadan ne kadar çok yöntem denedim ve başarısız oldum haberin var mı? “Bu bana göre birşey değil” demedim hiçbir zaman. Yılmadan, usanmadan sabahlara kadar bilgisayar başında test ettim, denedim, uyguladım. İnternette forumlarda, sosyal medyada ve bloglarda takılan birçok kişinin sorunu, okuyup okuyup hiçbirşeyi uygulamamaları. Harekete geçmeden başarma şansın olamaz.
 3. “Mehmet Ali Bey Lütfen Yardımcı Olun” Sendromu Yaşıyorsun:Literatürde var mı böyle bir sendrom? Belki yok, ama ben bunu genç nesilde her geçen gün daha çok gözlemlemeye başladım. Mehmet Ali Erbil başlatmadı bunu emin olun. Atalarımız dememiş mi “Armut piş, ağzıma düş”. Yok böyle birşey buna emin olun. Karma var, yardımlaşma var, destek var, şans var ama her adımda “Mehmet Ali Bey Yardımcı Olun Lütfen” diyecek bir Mehmet Ali Bey yok gerçek hayatta. Bana ya da başka birine email atıp “İnternette para kazanmak istiyorum yardımcı olun” demekle bu iş olmuyor. Proje ile gel, soru ile gel sonuna kadar, ama “ya şu balığı sen pişirmişsin, ben de şimdi üşendim balık tutmaya, temizlemeye, pişirmeye, gel senin balığını bana ver, karnım aç” dersen bırak interneti hayatın hiçbir dalında başarılı olamazsın.
 4. Eski Kafalısın: İnternette para kazanmak başka sektörlere benzemez. Çok başarılı bir eğitim hayatından sonra mühendis olarak Türkiye’nin önde gelen fabrikalarından birinde işe girebilirsin. Kendini çok da yenilemeden, emek ve hizmet vererek o fabrikada adım adım yükselebilirsin. Kusura bakma ama internette her gün kendini yenilemez ve sektöründeki gelişmeleri takip etmezsen çok başarılı olamazsın. Yani bizler için yatarak para kazanıyor tabiri aslında tam tersidir. Hali hazırda çok iyi para kazanan bir websitesi bile yenilikleri takip edip, öğrenip uygulanmadıkça ömrünü tüketebilir. Amerika’lıların mindset dediği benim kafa yapısı olarak tercüme ettiğim konu tahmin ettiğinden daha önemlidir. Yenilikleri çok yakından takip edip, adapte olmayı bilmek internette başarının en büyük kuralıdır.
 5. Farklı Düşünemiyorsun: Ortalama bir rakamla internetten para kazanmak isteyen her yüz kişiden 90’ı başarısız olur. Geri kalan 10 kişiden 9’u normal ve rahat bir hayat sürecek kadar para ve başarı kazanabilir. Ancak işte o 1 kişi, o gerçekten büyük başarıyı yakalayan kişi farklı düşünebilendir. Yaratıcılık ve farklı düşünebilme senin diğerlerinden farkını ortaya koyacak en önemli faktörlerdir.

İnternette bugüne kadar başarılı olamamanın en önemli 5 nedenini sıraladım. Şimdi kendi nedenlerini de bu listeye ekleyip, 2009’da hayatında temiz bir sayfa açarak başarıdan başarıya koşmak senin elinde.

Ya da bu yazıyı oku, gaza gel ve unut gitsin. Nasılsa seneye de 2009’da başarılı olamamanın nedenleri adlı bir yazı yazarım.

anket-post

Sıcak Gündemi Takip + Yaratıcılık = Kazanç

Geleneksel pazarlama ile internet pazarlama arasındaki farkı birçok kişi teknoloji olarak yorumlar.  Ancak bu iki pazarlama dalı arasındaki en büyük fark internet pazarlamanın sıcak gündem sayesinde çok daha hızlı uygulanabilir olmasıdır.

Şu anda gündemde olan bir ünlü şarkıcı, bir politikacı, bir konu, bir haber ya da bir olayı geleneksel pazarlama ile bir proje haline getirip uygulamaya geçene kadar geçecek süreç yetersiz olabilir.  Ancak internet pazarlama ile sıcak gündem anında kazanca dönüştürülebilir.

Sizlere bir önceki yazımda 2009 yılında daha çok paylaşacağımı ve örnekler vereceğimi belirtmiştim.  Şimdi bir internet pazarlama uzmanı için çok da akıllıca olmayan birşey yapıp çok önemli birkaç sırrımı vererek, adım adım sıcak gündemi takip edip, biraz yaratıcı olup internetten nasıl para kazanacağınızı anlatacağım.

Not: Konuya girmeden önce aklınıza gelebilecek iki soruyu kendime sorup, cevaplarını vererek başlıyorum.

Soru 1: Aşağıda anlattığınız internet pazarlama teknikleri gerçek mi? Siz uygulayıp para kazandınız mı?

Cevap 1: Aşağıda anlatacağım teknikler sayesinde çok kısa sürede çok büyük paralar kazandım ve hala kazanıyorum. İnanması ve denemesi size kalmış. Ben sadece paylaşıyorum.

Soru 2: Madem bu tekniklerle çok para kazanıyorsun, peki bu önemli pazarlama sırlarınızı neden bizimle paylaşıp kendinize rakip yaratıyorsunuz?

Cevap 2: Fikir vermek, yol göstermek, sadece teknik konulardan konuşmak, bu sektörde şunlar başarılabilir demek bazen yeterli değil. Ben internet pazarlamaya ilk adım attığım zamanlar beni en çok heyecanlandıran yazılar case study tarzı, direk uygulanmış örnek yazıları idi. Ben de zeki ve çalışkan Türk internet pazarlamacılarının benim bazı pazarlama tekniklerimi ve sırlarımı birinci ağızdan öğrenip, çok para kazanmalarını istiyorum. Eminim doğru insanlar bu yaratıcı case study’ler sayesinde kendi yaratıcı tekniklerini üretip çok büyük başarılara imza atacaklar.

Fazla uzatmadan konuya girelim. Size anlatacağım bu örnekli uygulamada çok önemli 3 basamağımız var. Ve en kritik konu da zaman. Yani bu 3 basamak arasındaki zaman çok kısa olmalı. Hatta bazen saatler olmalı. Peki nedir bu 3 basamak?

Basamak 1: Sıcak Gündemi Yakın Takip

İnternet sayesinde sıcak gündemi yakından takip etmek çok kolay. Onlarca web sitesi, yazılım, ve araç gerek arama motorlarında gerekse sosyal sitelerdeki hareketli gündemi ve yükselen konuları takip etmenizi sağlıyor. Hedefimiz gündemi takip edip, trendi hızlı yükselen ünlü isimler, konular ve haberleri bulmak.

Kullanacağımız Araçlar:

Google Insights
Google Trends & Google Hot Trends
Twitter Trends Twist
Yahoo Buzz

Yukardakilere benzer yüzlerce site ve araç bulmak mümkün. Ancak özellikle Türkiye hedefli bir kampanya için Google Insights tavsiye ederim. Örneğin Google’da Türkiye’de son 7 gün içinde en çok aranan kelimeler ve en hızlı artan anahtar kelimeleri burdan görebilirsiniz.

Case study yapacağımız için birkaç önemli gündem maddesi seçerek başlayalım:

Gündemdeki Politikacı: Melih Gökçek
Gündemdeki Sanatçı: Hadise
Gündemdeki Olay: Gazze

Melih Gökçek’in 2004 yılından itibaren Google’da aranma oranlarına bakalım:

Melih Gökçek - Büyük Resim İçin Tıklayın

Hadise’nin son 90 günlük Google’da aranma trendine bakalım:

Hadise Arama Trendleri - Büyük Resim İçin Tıklayın !

Gazze Kelimesinin Son 30 içinde Google’da aranma trendine bakalım:

Gazze Aranma Trendi - Büyük Resim İçin Tıklayın !

Buradan nereye geliyorum, bir iki fikir oluşmaya başladı umarım aklınızda?

Basamak 2: Yaratıcılık

Elimizde günlük arama oranları hızla artan, çok sıcak ve çok güncel kelimeler var, peki bu bilgiyi paraya nasıl çevirebiliriz?

Melih Gökçek Sıcak Gündemini Kullanarak Nasıl Para Kazanabilirim?

2008 Aralıkta “Gökçek” ve “Melih Gökçek” kelimelerinin arama oranlarında çok hızlı bir artış var. Melih Gökçek ve Kemal Kılıçdaroğlu tartışma programının bunda büyük etkisi var. Belki bu örnek için geç kalındı, ancak farzedin ki bu tartışma fikri ortaya atıldığı an bir plan yapıyorsunuz. Bakalım nasıl fikirler üretebiliriz?

Unutmayın ki eğer sıradan, herkesin düşünüp uygulayabildiği fikirleriniz varsa internet pazarlama size göre değil. Belki internetten sıradan fikirlerle para kazanabilirsiniz, ancak gerçekten internet pazarlamadan büyük paralar kazanmak istiyorsanız Amerika’lıların değimi ile “You have to think outside the box”.

Öncelikle kültürü ve sıcak gündemi çok iyi observe etmeniz gerekiyor. Bir Türk olarak siyaseti yakından takip etmeden bile Melih Gökçek vs Kemal Kılıçdaroğlu tartışmasının yaratacağı buzz’ı tahmin ediyor olmanız lazım.

Trendin uzunluğunu kestirebilmek çok önemli. Martta yerel seçimler gelecek olmasına rağmen, özellikle Melih Gökçek anahtar kelimeleri üzerine kurulu bir kampanya “Vur Kaç” tabir edilen bir pazarlama planı olmalı. Yani benim önsezilerim, bu sıcak gündemin uzun vadeli olmayacağı ve yapacağım kampanyanın çok kısa süreli olması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle başlı başına bir site ya da SEO’ya yatırım yapmak anlamsız (Yeni başlayanlar için SEO).

Melih Gökçek kelimesinin ticari olarak bir değeri olmadığı ve Google Adwords’te bu anahtar kelimeye kimsenin bid etmediği faktörlerini göz önüne alırsak maliyeti çok düşük, çok yaratıcı ve çok kazançlı birşeyler çıkabilir.

Peki trendi bulduk. Belki birkaç hafta bile sürecek (sürmüş) de olsa sıcak bir anahtar kelime, biliyoruz çok aranıyor, kimse bid etmiyor ve çok ucuz kampanyalar ile çok ucuza ciddi trafik getirebiliriz. Ancak nasıl para kazanacağız?

İşte bu noktada sizi diğerlerinden ayıran yaratıcılık faktörünü devreye sokun. Sadece bu kelime üzerine yapılabilecek şu anda farklı onlarca fikir geliyor aklıma. Birkaçını anlatayım:

İlk olarak Google’da bir kampanya başlatıyoruz ve “Melih Gökçek” başta olmak üzere bütün related anahtar kelimelere bid ediyoruz. Amacımız aramayı yapanların dikkatini çekip reklamlarımıza tıklatmak. Zaten yapacağımız kampanyada reklama tıklayan ziyaretçi konu ile ilgileniyor demektir. İlk kampanya fikri tam 12’den olacak. Anket yapacağız.

Konumuz Basit: Melih Gökçek mi? Kemal Kılıçdaroğlu mu?

Ve birkaç kampanya fikri:

Melih Gokcek

Yukardaki örnekleri türetebildiğiniz kadar türetin ve mümkün olduğunca çok ad text ile kampanyayı başlatın. Unutmayın A/B Testing internet pazarlamanın çok önemli bir bölümü. CTR ve ROI oranlarına göre başarısız olan ad text’leri eleyerek devam edin A/B testinize.

Reklamımız hazır. Peki ziyaretçiyi nasıl bir sayfaya (landing page) getireceğiz.

Önemli olan basit, kafa karıştırmayan, anında action olabilecek bir sayfa yaratmak bu kampanya için. Aşağıda örnek olarak 45sn’de bir landing page hazırladım:

anket

Arama yapan kişi zaten konu ile yakından ilgili, reklamlara tıklarsa bir oy kullanacağını biliyor. Yani taraf kendisi. Taraf tutan ziyaretçi profilinden para kazanmak en kolay yöntemdir. Çünkü tek yapmanız gereken, onun hoşuna giden sonuçlarla, tarafını tuttuğu kişi/ürün/konu üzerine yoğunlaşmak. Ziyaretçimiz landing sayfamıza geldi. Fotoğraflardan birinin üstüne tıklayarak oyunu kullandı.

Basamak 3: Kazanç

Gündemi takip ettik, yaratıcı olup gündeme uygun bir kampanya başlattık, peki bunu kazanca nasıl çevirebiliriz?

Ankette tercihini yapan ziyaretçimizi hedef sayfamıza getirdik. Burada o ziyaretçiden para kazanma zamanı. Bu sayfada direk pazarlama yapabiliriz, satış ortaklığı yapabiliriz, eposta toplama hedefimiz olabilir, ya da sitemize yönlendirmek olabilir. Sonuçta demografik olarak spesifik kriterlere indirdiğimiz, targeted traffic dediğimiz bu trafiği nasıl paraya çevireceğiz?

İşte burada yaratıcı yöntemlerle hedefe ulaşma noktası. Zoru başardık, artık işin kolay kısmındayız, bu ziyaretçi üzerinden kısa, orta ya da uzun vadede nasıl para kazanabiliriz?

Örneğimiz Melih Gökçek anahtar kelimesi üzerine. Farzedelim ki ziyaretçimiz anket sayfamıza geldi ve Melih Gökçek resmine tıklayarak oyunu kullandı. Yani artık tercihini biliyoruz. Peki bir sonraki sayfada ne gösterelim?

Birkaç yaratıcı fikir?

 1. Kısaca teşekkür edelim, ve güzel bir pazarlama cümlesi ile ziyaretçimizden eposta adresini girmesini, kendisine anket sonuçlarını yollayacağımızı söyleyelim.  Direk hiçbirşey satmaya çalışmayalım.  Ziyaretçimiz o anda tuttuğu tarafın, oy kullandığı kişinin ankette önde olup olmadığı fikrine odaklanmış ve sonuç sayfası beklerken o anki psikoloji ve heyecanla email adresini verecektir.  Elinizde çok spesifik bir konu ile ilgilenen bir eposta listesi oluştu.  Melih Gökçek destekçisi, muhtemelen AKP taraftarı bir liste.  Bu listeye eposta ile neler pazarlayabilirsiniz?
 2. Anket sonuçlarını anında gösterin.  Tabi ki ziyaretçinizi memnun edecek şekilde (kullandığı oy yani bu örnekte Melih Gökçek önde çıksın).  Teşekkür edin ve güzel bir pazarlama cümlesi ile örneğin 10 YTL hediyenizi anında xyz.com eticaret sitemizde kullanabilirsiniz deyin.  İki örnek cümle: “Değerli vaktinizi ayırıp Melih Gökçek’e destek olduğunuz için teşekkürler.  Sizin fikriniz bizim için çok önemli.  Size xyz.com sitemizde 10 YTL’lik alışveriş kuponu hediye etmek istiyoruz, eğer tamamen ücretsiz bu kuponu kullanmak istiyorsanız lütfen email adresinizi giriniz ve anında size kuponunuzu yollayalım”.  Eposta adresini giren ziyaretçiye anında 100 YTL ve üzeri alışverişlerde 10 YTL kuponu yollayın.  Bu tarz bir kampanyada geri dönüşün yüksekliğine inanamayacaksınız.  Ya da direk bir link ile dinamik kupon yaratın ve sitenize yönlendirin.
 3. Anket sonuçlarını anında gösterin.  Süslü bir teşekkür mesajı atın, ve AK Parti seçim melodisini anında ücretsiz cebine indirebileceğini belirtin.  Hemen cep telefonu no’sunu girmesini sağlayın.  (bu tarz birçok servis ile satış ortaklığı yaparak, girilen her cep telefonu numarası için anında para kazanabilirsiniz).

Şu anda sadece anket tarzı bu kampanyada gelen ziyaretçiden anında, orta ya da uzun vadede para kazanabilmek için yüzlerce fikir geliyor aklıma. Yaratıcı olun ve kendi fikirlerinizi ortaya çıkartın.

Sonuç

Sanırım anlatmak istediğimi anlatabildim.  Hadise ve Gazze örnekleri için de onlarca fikir verebilirim.  Çok hızlı bir şekilde aklıma gelen birkaç tanesini sıralıyorum:

Hadise Eurovizyon’da İlk 10’a Girer mi?  Evet Kesinlikle Girer – Hayır Giremez, tarzı bir anket yapın.  Sonuca göre Hadise cep telefonu melodisi, Hadise taraftar ürünleri satışı, Hadise CD’leri satan bir eticaret satış ortağına linkler, ücretsiz hadise fan club’ımıza üye olun (eposta topla, email ile izinli olarak düzenli pazarlama yap.)

Çok genel ve anket tarzı landing page yaparak targeted traffic’i değerlendirme üzerine konuştuk.  Sıcak gündemde olan, çok aranan ve ticari kelime olmadığı için pek rağbet görmeyen her türlü anahtar kelime size büyük paralar kazandırabilir.

Önemli olan; Gündemi yakından takip etmek, yaratıcı bir şekilde ve çok hızlı kampanyalarımızı hazırlamak ve Kazanca çevirme planımızın olması.

İşte bu anlayış ile hareket ettiğiniz zaman hem kısa hem uzun vadeli pazarlama projelerinizde diğerlerinden farklı adım atar ve en büyük başarıyı yakalarsınız.

Yaratıcı ve bol kazançlı bir 2009 diliyorum.

vticaret

İnternet Alışverişinde Yeni Bir Çağ: "V-Ticaret"

Web 2.0 ve internet video dünyasının hayatımıza girmesi ile birlikte internette farklı sektörlerde hergün yeni inovasyonlar görmeye başladık.

Youtube’un ilk popüler olmaya başladığı aylarda aklıma gelen, ama tabi ki birçok bahane nedeni ile daha ayrıntılı düşünmeye fırsat bulamadığım bir fikir: Video Ticaret, V-Ticaret, yani videonun kullanarak internetten ürün satışı.

Şu ana kadar gerek viral videolar, gerekse ürünlerini gösteren videolar üretmeyi birçok eticaret sitesi denedi. Ancak şimdi size sunacağım iki konsept henüz çok taze ve eminim gelecekte birçok eticaret sitesi tarafından kullanılacak konseptler.

1) Kurtlar vadisinde Polat Alemdar’ın taktığı saat çok güzel, nereden satın alabilirim?

Tamam, tamam, belki çok abarttık başlığı ama olayın kısa açıklaması bu. Hergün televizyonda, magazin programlarında, dizilerde, filmlerde birçok ünlünün kıyafetlerini, aksesuarlarını görüp beğeniyor izleyiciler. Ayrıca ekranda gördükleri mekanlarda bulunan mobilyalar, arabalar, mutfak malzemeleri, aklınıza gelen her türlü ürün potansiye tüketicinin gözü önüne geliyor.

Biliyorsunuz televizyon dizilerinini bölümlerine episode diyorlar burada. Farzedin ki Kurtlar Vadisi’nin bir episode’unu televizyonda değil de internette izlediniz, ve biz de buna SHOPISODE dedik. İşte SeenON adlı internet sitesi izleyicilerine hem bu episodeları izleme, hem de alışveriş keyfi ile bir araya getirerek Shopisode yapma fırsatı sunuyor.

Buyrun size bir shopisode örneği:

Yukarıdaki videyou izlemeye başladığınızda, videoda hangi ürün hakkında konuşuluyorsa, ya da hangi ürün ekrandaysa, sağ tarafta ürünün detayları ve fotoğrafı beliriyor. “More info” ya tıklaıdğınız zaman ise ürünün detaylı sayfası ve satış ortağı mantığı ile satın alabileceğiniz link bulunuyor.

Şu ana kadar web 2.0 örneği olarak onlarca video iş modeli inceledim. Hatta bu hafta başı Amerika’da Emmy Ödülü sahibi ve video production şirketi olan çok samimi bir arkadaşımla next web 2.0 video konusunu saatlerce tartıştık, ama emin olun bu kadar sade, akıllı, monetize edilmeye hazır bir video iş modeli şu ana kadar görmemiştim.

SeenON ve benim değimim ile V-Ticaret inovasyonunu gerçekleştiren ekibe tebriklerimi yolluyorum.

2) Bluefly adlı eticaret sitesinden benzer bir yaklaşım:

Bluefly adlı eticaret sitesi de benzer bir yaklaşım ile blogları olan Flypaper‘da videoyu izlerken, aynı anda “Click here to buy” butonuna basarak videodaki ürünü satın almanızı sağlıyor.

Bir video ürün sayfasını bu linkten inceleyebilirsiniz.

Henüz proje aşamasında olan birçok video ve eticaret entegrasyonu biliyorum. Çok kısa vadede birçok v-ticaret projesi duymaya başlayacağız Amerika’da.

Şimdi gerçek girişimcilerin işi Amerika’da dahi henüz yeni doğan bu sektörü Türkiye’de projeler haline getirmek.

Alternatif Enerji Kaynakları

Global warming (Küresel Isınma) olayını çok sık duyar olduk. Eski Amerika Başkan adaylarından Al Gore’un An Inconvenient Truth adlı filminin DVD’sini izleme fırsatım oldu. İnsanlar olarak ne kadar duyarsız olduğumuzu bana bir kez daha hatırlattı. Böyle giderse yaşam süremizde biz de birçok doğal facia ile karşılaşacağız. Özellikle Amerika’da küresel ısınma konusu gündemde ön sırada.

Al Gore: The Climate Crisis:

Artık Google da Google Kampüs’te güneş enerjisinden elektrik üretiyor.

Google Kampüs Güneş Enerjisi

Google 1,600 kilowatt’lık enerji üretimi projesi için gerekli 9,212 panelin 90%’ını kullanmaya başladı bile. İşin güzel yanı her an Google’un ne kadar enerji ürettiğini Google Solar Panel Project Sayfasından takip edebilirsiniz.

Google ayrıca RechargeIT projesinde bütün araç filosunu daha az karbondioksit üreten, elektrik ile çalışan Plugin Hybrid adı verilen araçlar ile yenilemeyi planlıyor. Şu anda bazı test aşamalarında ve pilot uygulamalardalar.

Google Plugin Hybrid Arabaları

Teknolojide yenilikler yaratan Google’u bu öncü hareketinde kutluyorum, umarım büyük firmalar birer birer alternatif enerji kaynaklarına yönelirler.

Türkiye’de de bu duruma duyarlı olan ve “Bir kişiyi daha uyarabilmek için bin mil daha” sloganı ile yola çıkmış Global Warner adlı bir ekip var. Yolları açık olsun diyorum.

Umarım Türkiye’de devletimizin alternatif enerji kaynaklarına gereken önemi vermesi çok geç olmaz ve Sabancı, Koç gibi öncü holdingler alternatif enerjiyi sadece bir gelir kaynağı olarak görmez ve işletmelerinde uygulamaya başlarlar.

İnternette Para Kazanmak

İlk olarak internet ile tanışmam daha eskiye dayansa da 1996 yılında WPI Üniversitesi‘ne başvurumdan dolayı kampüs ziyaretim sırasında genç, zeki ve farklı bir Türk öğrenci ile tanışmıştım. O zaman benden sanırım 2 yaş büyük olan bu Türk gencinin ismini hatırlayamıyorum. Ancak hayatımın değiştiği anlardan birisi Boston’da bahar havası olan bir günde bu Türk genci ile bahçede banklarda yaptığım muhabbet idi.

Kendisine internete ve bilgisayarlara olan ilgimi anlatmış ancak makine mühendisi olmak istediğimi söylemiştim. O da bana geleceğin internette olduğunu ve çok acil HTML öğrenmem gerektiğini söylemişti. İlk defa HTML kelimesini 96’da orda duymuştum ve o günden sonra HTML, derken eticaret ve metresim internet hayatımdan hiç çıkmadı. Benim ilk olarak tek amacım henüz Amerika’da bile çok yeni olan bu teknolojiyi öğrenmek ve internet siteleri yaparak ilerde kendi konumumda Türkiye’de önde gelen isimlerden birisi olmaktı. Daha sonra öğrencilik hayatım boyunca Türkiye’nin ilklerinden sayılabilecek eticaret sitelerinin kurulumunda çalıştım. Ancak fazla yol gösteren insan olmadığı için ve bu işin eğitimi o zamanlarda pek olmadığı için kendimi çok geliştiremedim.

Amerika’ya tekrar master için dönüşüm ile birlikte benim için ikinci internet dönemi başladı. Bu kısım tam anlamı ile internette para kazanmayı öğrenmeye başladığım ve geçimimi internetten kazandığım dönem. Bilgisayar başında sabahlamalar, sürekli araştırma ve okumalar ve günde 20 saatlere varan çalışma tempoları. Şimdi gerek İngilizce gerekse Türkçe webmaster forumlara baktığımda birçok kişinin internette para kazanmayı çok basit bir olaymış gibi anlattıklarını okuyorum. Ancak işin gerçeği bu değil.

İnternette para kazanmanın birçok yöntemi var. Ben her yöntem için ayrı konular açıp en ince ayrıntısına kadar tecrübelerimi paylaşacağım. Çünkü birçok Türk gencinin bilgisayara olan merakını biliyorum ve doğru yönlendirmeler ile çok başarılı olacaklarına inanıyorum. Artık Türk gençlerinin warez, hack, crack, lame gibi gereksiz şeylerle uğraşacağına çok çalışarak, başarılı projelere imza atarak internetten çok iyi paralar kazanıp geleceklerini garanti altına almalarını istiyorum.

İnternetten para kazanmakla ilgili her anlattığım yöntemde size bu konuyu doğru yapan bir firma/site analizi de sunacağım ve bu şekilde başaranların neler yaptığını görmüş olacağız.

Eğer gerçekten çok çalışmaya ve internetten para kazanmaya hazırsanız “İnternette Para Kazanmak” yazılarımı takip etmenizi ve uygulamanızı tavsiye ederim. İlk tavsiyem ve benim en büyük hobim Başarı Hikayelerini Okumak. Kendi dalında başarılı olmuş internet siteleri sahipleri, şirket sahipleri, sporcular, lidlerler vs. her kim olursa olsun başarı hikayelerini okuyun, öğrenin, kendinize uygun gelen kısımlarını hedef edinin derim. Başarılı insanların hayatlarını okumak birçok konuda benim ufkumu açmıştır. Şiddetle tavsiye ederim. Şu anda benim blogumu okuyarak bunlardan ilkine başlamış oldunuz zaten :)

İlk etapta internette para kazanma yöntemlerini anlatırken ele alacağım konu başlıkları:

İnternetten para kazanabilmek için başarılı ve kaliteli bir site yapmak kadar o siteyi pazarlamak ta önemli. Bu nedenle “Online Marketing” yani internette pazarlama ve bunun yan dalları olan “SEO” (arama motoru optimizasyonu nedir?), “Email marketing” (Email pazarlaması) ve daha birçok ayrıntıya girmemiz gerekiyor. Size ilk tavsiyem en yeni teknolojileri ve kaynakları takip edebilmek için çok acil İngilizcenizi geliştirmeniz (eğer yeterli değilse).

İnternette para kazanma serimize genel olarak giriş yapmış oldum, sizlerden ricam yorumlar bölümünde her türlü sorunuzu sormanız, bu şekilde daha interaktif bir şekilde ilerlemiş oluruz ve ben de sorulara göre konularını yönlendirmiş olurum.

Bu siteyi/günceyi yapmaktaki tek amacım bugüne kadar öğrendiğim tecrübelerimi genç arkadaşlarım ile paylaşmak ve onlara elimden geldiğince yol göstermek.

Ben Başardıysam Sen de Başarabilirsin…

Steve Jobs ve Apple Başarı Öyküsü

Steve Jobs, ailesinin garajında Steve Wozniak ile birlikte kurduğu Apple dünya markasının kurucu ortağı ve CEO’su bildiğiniz gibi. Yıllarca Apple’ın medyadaki yüzü, en genç milyoner olan Amerikalılardan birisi ve daha birçok ünvanı olan yaratıcı bir adam.

Ancak bu hafta okumaya başladığım iCon Steve Jobs: The Greatest Second Act in the History of Business adlı kitapta Jobs’ın bilmediğim birçok yönünü öğrendim.

steve-jobs.jpgÜnversiteyi ilk senesinde terk ettikten sonra çok genç yaşta iş hayatına giren Steve Jobs’ın başarı dolu öyküsünde benim bilmediğim ve çok fazla ders çıkarttığım birçok başarısızlık ve hatalar olduğunu gördüm.

Bir Zen Budizm üyesi/takipçisi olan Jobs’ın gençlik yıllarında Hindistan’a giderek özünü aramaya yönelik yaşadığı maceradan, Atari’de başlayan profesyonel iş hayatına kadar birçok farklı yönünü öğrendim. Commodore henüz Apple şirketi kurulum aşamasında iken nasıl Apple’ı satın almak istedi ve bu anlaşma gerçekleşmedi kısmını okurken bir anda eğer Apple satılmış olsaydı çocukluk yıllarımızın kahramanı Commodore kimbilir şu anda ne durumda olurdu diye düşünmeden de edemedim.

Bu kitapta Steve Jobs’ın teknik bilgisinden ziyade farklı bir işadamı kimliği ve pazarlamacı olarak yeteneklerine değinilmiş. Pazarlama Güncesi sahibi Cengiz Çatalkaya Apple’ın Xerox Araştırma merkezinden esinlenmesi konusunu İnovasyon ve Pazarlama boyutları ile inceleyen başarılı bir yazı yazmış.

Bu video Steve Jobs’ın 2005 yılında Stanford Üniversitesi Mezuniyet töreninde yaptığı konuşma. Birçok açıdan çok önemli noktalar içeren, belki tonu ve hazırlanışı itibari ile çok motive edici olmasa da beni gerçekten etkilemiş bir konuşmadır.

Steve Jobs bir dünya markası olan Apple’ın kurucu ortağı olmasının yanı sıra hayatını inovasyon ve çağ atlatacak ürünler yaratmaya adamış zeki bir insan. iPod ve bu ay Amerika’da piyasaya çıkan iPhone ile Macintosh’un yakaladığı başarıyı farklı platformlarda Apple’a tekrar yaşatıyor.Büyük hayaller kuran ve inandığı bu hayalleri gerçekleştirmek için çok çalışıp dünyada tanınan, lise mezunu bir insanın derslerle dolu başarı öyküsü bu kitap. Şiddetle tavsiye ederim.