new-media

Yeni Medya Düzeni ve Değişim

Bugün İstanbul’da Doğuş Grubu tarafından Yeni Medya Düzeni adlı bir konferans düzenleniyor.

Çok değerli katılımcılarla internetin yarattığı yeni medya tartışılıyor.

Son günlerde özellikle geleneksel medyada bir panik havası var. Yeni medya düzeni nedir? Yeni medyada bizim yerimiz ne olacak? tarzı sorular, henüz çok yüksek sesle sorulmaya başlanmasa da en çok duyduğumuz sorular arasında.

Seth Godin hafta sonu yazdığı bir yazıda değişimden bahsetti.

Seth Godin’e göre değişime insanlar ve şirketler iki farklı tepki verirler;

Birinci grup, değişimden zarar göreceğini düşünenler. Değişim dolayısı ile zarar göreceğini düşünenler, hemen seslerini yükseltir ve gerçekleri görmezlikten gelerek değişime karşı çıkarlar.

İkinci grup ise değişimden faydalanacaklar, ancak buna inanmayan ya da farkında olmayanlar. Bu insanlar ve şirketler de değişim tamamen gerçekleşene kadar inanmazlar ve sessiz kalırlar.

Geleneksel Medya ve Değişim

Geleneksel medyada yeni medya düzenine bakış açısını ağırlıklı olarak birinci grup oluşturuyor. Birçok gazete, televizyon ve basın organı yeni medya düzeninden zarar göreceğini düşünüyor. Bu da çok normal bir düşünce. Oturmuş, hantal da olsa işleyen bir düzenin kuralları baştan yazılıyor. Bu nedenle birçok geleneksel medya yöneticisi ve çalışanı aslında yeni medya düzenine tepkili ve hoşnut değil.

Değişimden korkan geleneksel medyadakiler, gazetelerin internet sitelerinin para kazanmadığını belirtiyorlar, insanların televizyondan internet videoya kaydığını gözlemliyorlar ve panik ortamında, ne yapacaklarını bilmeden konuşuyorlar.

Geleneksel medyanın bir kısmı ise sessiz, ne yapacağını bilmiyor. Halbuki doğru adımlar, geç kalınmadan atılırsa değişimin öncüleri olabileceklerinin farkında değiller.

Değişimden Kazançlı Çıkacaklar

Yeni medya düzenine geçerken, bu değişimden en çok kazançlı çıkacaklar ise değişimin farkında olanlar ve panik yapmak yerine kendilerine “Ne yapabiliriz?” sorusunu soranlar.

Hatta ne yapabiliriz sorusunun cevabını çoktan vermiş ve yeni medyada projeleri ile adından söz ettiren kişiler de var.

Bu isimlerden birisi Radikal Gazetesi’nde teknoloji editörü Serdar Kuzuloğlu. Kendisi MYK Medya adlı bir internet şirketi var ve Televidyon gibi birçok projeye imza atmış bugüne kadar. Aynı zamanda sosyal medyada çok aktif ve tanınan bir isim.

Seth Godin’in bahsettiği iki ana modele uymayan bir örnek Serdar Kuzuloğlu örneği. Bana göre de yeni medyadaki değişimin farkında olup, geç kalmadan adım atan insanlardan birisi.

Bireylerin dahi gerek ulusal gerekse uluslararası ses getirebilecek haberlerde tek kaynak olabildikleri yeni medya düzeninde, kendi alanında değişimin farkında olan, farkında olmakla kalmayıp ne yapabilirim sorusunu kendine soran ve bu sorunun cevabı doğrultusunda hızlı hareket edip, fikirlerini Serdar Kuzuloğlu gibi icraata geçirebilenler yeni medya düzeninde başarılı olacak üçüncü kategorideki bireyler olacaklar.

Değişim Treni Kaçmadan

Geleneksel medyadaki kurumlar, paniğe kapılmadan, öncelikle yeni medyayı çok iyi analiz ve takip etmeliler. Daha sonra yurt dışındaki geleneksel medyada daha önce yapılan hataları incelemeli ve bu hatalara tekrar düşmemeliler.

Son adım olarak da, geleneksel medyanın yöneticileri, değişimi kabul edip, gençlerin sesine kulak vererek, bu değişimde en doğru adımları atıp, en kazançlı nasıl çıkabiliriz sorusunu kendilerine hergün sormalılar ve cevabını bulabilmek için somut adımlar atmalılar.

Değerli geleneksel medya yöneticileri; Dünyada yeni bir medya düzeni kuruluyor. Bundan sonra ya ilk iki kategorideki gibi panik ya da sessizlik ile tepki verip, değişim trenini kaçırırsınız, ya da hemen bugün ilk adımı atıp değişime nasıl uyum sağlarızı araştırmaya başlarsınız.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(4)
  1. Selam iyi günler ben sizi internetten tesadüfen buldum bende fikri olup parası olmayanlardanım :( ama sizin girişimcilik ile ilgili konferans videonuzu izledikden sonra taşlar yerine oturdu diyebilirim bir kac gündür blogunuzu yazıları okuyorum. internette cok sayıda para kazanma siteleri var ama hepsi gerçek değil. html bilgim var php az düzeyde photoshop vs… bir web site kurmak için yeterli bilgim var ve ne yapmalıyım internetten para kazanmak için ? elimde olan fikirleri hayata geçirmek için elimde bir miktar para olması lazım sizce internetten günlük 5 saat harcıyacagım hatta daha fazla çünkü çalıştıgım işde çok boş zamanım kalıyor (bilgisayar teknik servis) ve boş zamanımdada beni facede yok browser oyunlarında boş zaman harcıyorum ben zamanımı değerlendirmek istiyorum. cevabınızı bekliyorum birde istanbula konferans vermeye ne zaman geliceksiniz?

  2. Bu yazıyı yayımlandığı gibi okumuştum. (zira, hergün maillerimden önce açtığım istisnai 3 blogdan birisi =AhmetKirtok.com)
    Ama bir kaç gün önce, yeni medya düzeni ile ilgili geleneksel medyacıları bu düzene davet eden bir yazı yazmıştım blogumda (http://tinyurl.com/6hgprxb) bu yazıyı yazınca, böyle bir davetkar yazıyı daha önce nerde okumuştum ben diye aramaya başladım yeniden…
    O zaman farkettim, her zamanki gibi bu tarz yeniliklerde önceden kehanetlerde bulunan bu blogda okuduğumu :) Tekrar bu paylaşım için çok teşekkür ediyorum.