pusula-thumb

Yerel Seçimde Oyumu Hangi Partiye Vereceğim

Yerel seçimlerde oyumu hangi partiye vereceğime dair başlık düzenli takipçilerimi eminim baya şaşırtmıştır. Hatta bazı gözlerin hızlı bir şekilde giriş bölümünü atlayıp aşağıya doğru indiğini ve bir parti adı aradığını görür gibiyim. Nedeni benim blogumda siyaset olmaması.

Hayatımın üçte birine yakınını yurt dışında geçirdiğim için şu ana kadar sadece bir genel seçimde oy verme fırsatım oldu, o da üniversite ertesi ilk oy kullanışım idi. Bana göre kutsal bir vatandaşlık görevi olan oy kullanma hakkımı diğer seçimlerde kullanamamam gerçekten üzücü.

Amerika’da yaşayan bizden yaşça büyük Türklerden öğrendiğimiz kadarı ile hangi partiden olursa olsun buraya seçim arifelerinde gelen siyasi büyüklerimiz her seferinde yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanma hakları konusunda yoğun bir çalışma içinde olduklarını ve bu yasayı mutlaka geçireceklerini söylemişler ve bütün suçu daima kendilerinden önceki hükümetlere atmışlar. Ne yazıkki, yıl 2009 ve bizlerin hala oy kullanma hakkı yok.

Günümüzde Avrupa’da çok ciddi bir oy potansiyeline ulaşmış, ABD’de ise nüfusu hızla artan ve kendi vatanındaki hükümetler tarafından daima ikinci plana itilmiş ama herşeye rağmen bir arada olmaya çalışan bir Türk toplumu var (ya da sizlerin değimi ile Gurbetçiler).

Aranızdan bazıları tamam genel seçimlerde oy hakkınız ancak yerel seçimlerde neden oy hakkı istiyorsunuz diye sorabilirler. Ben Türk pasaportu taşıyan ve yurt dışında yaşayan bir Türk vatandaşı olarak İstanbul’da bir ev aldığımda herhangi bir Türk vatandaşı gibi vergisini ödüyorsam, İstanbul’da bir şirket kurduğumda bana hiçbir ayrıcalık tanınmıyorsa ve yurtdışında yaşayan birçok Türk vatandaşı gibi kazandığımı ülkeme nasıl yatırırım diye düşünerek yaşıyorsam İstanbul’da oy kullanmak hakkım olmalı diyorum.

Postahane var, noter var, internet var, hadi hepsini geçelim Amerika’nın dört bir köşesinde masrafları ve maaşı devletim tarafından ödenen konsolosluklar ve çalışanları var.

Değerli siyasi büyüklerimize sesleniyorum. Biz yurt dışında yaşayan Türkler’in kutsal vatandaşlık hakkı olan oy kullanma hakkını neden bizlere çok görüyorsunuz?

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(1)
  1. Hanqi partiye oy verirsek verelim, sonuçta olacak belli.. Yinede herkes oyunu kullanmalıdır. En kötü seçimler, oyların az kullanıldıqı seçimlerdir unutmayın..